Адміністративним судом підтверджено право на призначення допомоги у зв’язку з народженням дитини по спливу 12 місячного строку з дня народження дитини

Антитерористична операція на сході України тривала з 2014 року. Зараз вона називається операцією Об’єднаних сил. Але, по суті, громадянам від того краще не стало.

На жаль, на території, яка вважається тимчасово окупованою, громадяни України не завжди можуть реалізувати свої права. Найбільш прикрими є випадки, коли порушуються і права дітей.

Так, держава  у відповідності до ст.46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист. А згідно зі статтями 1, 3, 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу при народженні дитини.

Положеннями ч.1 ст.52 Конституції України встановлено, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання допомоги при народженні дитини засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Проте, на практиці, не всі діти є рівними у своїх правах. Так, дітям, які народжуються на тимчасово окупованих територіях, держава не може в повній мірі забезпечити реалізацію їх права на отримання соціальної допомоги. Для того, аби отримати соціальну допомогу у зв’язку з народженням дитини, один з батьків повинен звернутись за її призначенням.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога  при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.  Аналогічні положення містяться в п.11 Порядку №1751 та п.12  Порядку №1751, згідно якого, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її  призначенням  надійшло  не  пізніше  ніж  через 12  календарних  місяців  після  народження дитини.

 Чинним законодавством визначено обов’язкову умову призначення допомоги при народженні дитини, а саме: звернення за її призначенням не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Реалізувати таке право на практиці тим батькам, які знаходяться на окупованих територіях надзвичайно важко. Адже доводиться виїжджати на підконтрольну Україні територію, минати блокпости, ризикувати своїм життям та здоров’ям.

Так було і з громадянкою, яка звернулась до адвоката Маріанни Чундак за правовою допомогою. Як тільки їй вдалось виїхати із зони АТО, вона звернулась до органів соціального захисту населення. Її було взято на облік як внутрішньо переміщену особу, але в призначенні допомоги у зв’язку з народженням дитини – відмовлено.

Відмова мотивована тим, що на момент звернення минуло 12 календарних місяців після народження дитини, а тому права на одержання соціальної допомоги немає.       

Не погодившись з рішенням органу соціального захисту населення, за допомогою адвоката було подано позовну заяву до адміністративного суду. Адже позивач не мала реальної можливості звернутись за призначенням соціальної допомоги раніше. 

13 грудня 2018 року Закарпатський окружний адміністративний суд виніс рішення по справі №0740/967/18, яким визнав протиправним рішення Управління соціального захисту населення Перечинської районної державної адміністрації від 18.07.2018 року “Про призначення допомоги сімям з дітьми”, яким ОСОБА_1 відмовлено у праві на отримання допомоги при народженні дитини та зобов’язав Управління соціального захисту населення Перечинської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини.

Таким чином суд, з урахуванням обставин справи, у відповідності до  Конституції України, Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII, Закону України «Про охорону дитинства»,  Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Сімейного кодексу України,  враховуючи правові позиції Верховного суду, виніс законне та обгрунтоване рішення, яким підтвердив право на призначення допомоги у зв’язку з народженням дитини по спливу 12 місячного строку з дня народження дитини.

Дане рішення набрало законної сили і є обов’язковим до виконання.

З повним текстом судового рішення можна ознайомитись за посиланням

Ви можете отримати правову допомогу адвоката по аналогічній справі за адресою електронної пошти mariannasvl@ukr.net

Опубліковано 04.02.2019 р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *