Чи має право Президент називати всю судову систему корумпованою?

Конституція України прийнята окремими представниками Українського народу  – громадян України, які  усвідомлювали свою відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями. Тримаючи в руках цю книгу, мені, як громадянці України, хочеться відчувати гордість. Гордість за те, що я є громадянкою незалежної, демократичної, правової держави. Саме в Україні знаходиться географічний центр Європи. Ми повинні стати її «серцем», а чимось іншим, що також в центрі.

Нещодавно, на офіційному веб-сайті Президента України було опубліковано статтю: «Президент України провів зустріч із Головою Венеційської комісії». В даній статті є такі рядки: «Петро Порошенко зазначив, що саме сьогодні, 15 грудня, розпочнеться робота нового Верховного Суду України. «Стара,  корумпована, неефективна та несправедлива судова система має піти геть», – зауважив він.

Глава Української держави наголосив, що сьогодні визначний день. Джанні Букіккіо підтримав слова Петра Порошенка і наголосив, що цей день став можливим і завдяки ініціативі Президента України щодо проведення судової реформи. «Дійсно для України, для Європи (це – визначний день – ред.) завдяки Вашій ініціативі», – підкреслив Голова Венеційської комісії.»

Дану ситуацію хочеться розглянути детальніше, враховуючи, що Конституція України є Основним законом держави та згідно з нею, Україна є демократичною.

Отже, по-перше, ким є Президент України?

Згідно ст.102 Конституції України Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина.

Тому, якщо в Україні  існує корумпована, несправедлива та неефективна судова система, то відповідальним, в першу чергу є сам Президент, оскільки саме він відповідає за додержання Конституції України, прав та свобод людини і громадянина.

По-друге, що саме зробив Президент для того, щоб захистити права громадян, зокрема і право на справедливий суд?

Те що розпочалась судова реформа, відомо всім. Але як з тисячами тих, які засуджені чи  щодо яких винесено рішення, як висловився Президент, корумпованою системою?  Чи вжиті заходи Президентом, які забезпечать перегляд вже винесених рішень, постанов, вироків? Чи прийнятий з цього приводу відповідний закон?

Думаю, кожен, хто не згодний з винесеним судом рішенням чи вироком знає відповідь на ці питання.

По-третє, що означає вислів «стара корумпована, неефективна та несправедлива судова система»? На підставі чого зроблено Президентом такий висновок? Чи може він особисто судити всю судову систему України? Чи діє в Україні принцип колективної відповідальності?  Чи все ж таки кожен суддя, який виносив несправедливі судові рішення чи обвинувачений у корупції несе персональну відповідальність, так як це передбачено статтею 61 Конституції України?

Та і згідно ст.124 Конституції України  правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

В такий дивний спосіб, було засуджено всю судову систему України, всіх суддів визнано корупціонерами, які виносять несправедливі та неефективні судові рішення. Засуджено без вироку, без права на оскарження.

Дивне поняття демократії в Україні. До прикладу демократія США 1998 року – через скандал з Монікою Левінскі було ініційовано імпічмент Президента Білла Клінтона.

Зараз ми маємо ситуацію, коли Президент поставив ярлик на всій судовій системі про те, що вона є корумпованою і неефективною. При тому, що не всі судді засуджені за корупцію. Створений прецедент колективної відповідальності, коли за корупцію окремих суддів, визнано винними всіх.

Особисто я знайома з суддями, які дійсно достойні звання «Ваша честь» та виносять справедливі, законні рішення, користуються повагою та авторитетом у суспільстві. І при цьому мені не відомо, що вони за це отримували будь-яку іншу винагороду, крім суддівської.

Але на відміну від демократії США, яскравим прикладом якої є 1998 рік і скандал з Монікою Левінскі, в демократії України зовсім інше обличчя: чи вибачиться Президент перед суддями? Чи буде він засуджений за подібні висловлювання? Чи понесе відповідальність за приниження авторитету України у світі? Питання поки риторичні.

Згідно ст.104 Конституції України Президент України присягав: “Я, Порошенко Петро Олексійович, волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов’язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі”.

Дуже важливо, щоб саме Президент України був уособленням демократії в Україні. І він, перед усім, повинен дотримуватись присяги, виконувати свої обов’язки в інтересах громадян України та підносити авторитет України у світі.

Один коментар для “Чи має право Президент називати всю судову систему корумпованою?”

  1. Цікава позиція. Причому це стосується не тільки судової системи. На жаль, державні мужі високого польоту дуже часто допускають такі висловлювання на адресу корупціонеів серед міліціонерів, поліцейських, лікарів, вчителів, прикордонників…. Та усіх…. Але в таких випадках болить лише чесним представникам “обгажених” професій.
    Мені боліло, коли Міністр, приймаючи присягу нових поліцейських в Харкові, під час якої охорону громадського порядку забезпечували ще старі міліціонери, виступав про те, що “нарешті все буде по-чесному, що нарешті ми подолали поїзди з корупціонерами”. Думала перепостити Вашу статтю в ФБ, але подумала, що демократія у нас лише в повітрі, на язиках. Оскільки я ще в системі, я не можу дозволити собі вольностей в висловлюваннях. На жаль.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *