Зразок позовної заяви про збільшення розміру аліментів, зміну способу їх стягнення та стягнення додаткових витрат на утримання дитини

_____________________ суд Закарпатської області

Позивач: Прізвище, ім’я, по батькові

Поштовий індекс, адреса

Ідентифікаційний номер ____________

Тел. ________________

Ел.пошта

Відповідач: Прізвище, ім’я, по батькові

Поштовий індекс, адреса

Ідентифікаційний номер ____________

Тел. ________________

Інші засоби зв’язку невідомі

Ціна позову 8580,00 грн.

 

ПОЗОВНА ЗАЯВА

про збільшення розміру аліментів, зміну способу їх стягнення та стягнення додаткових витрат на утримання дитини

Я самостійно виховую спільну з відповідачем доньку – прізвище, ім’я та по батькові, __________________  р.н.(копія свідоцтва про народження додається).  На даний час ми з донькою проживаємо ______________ (копія довідки додається).

Згідно рішення _______________ суду _____________ від _____________ р. по справі №______________ відповідач повинен був сплачувати аліменти на утримання доньки в розмірі ____ грн. щомісячно, до досягнення повноліття.

Згідно рішення Ужгородського міськрайонного суду по справі №________________ від _________________ р. за моїм позовом про збільшення розміру аліментів суд вирішив збільшити розмір аліментів, визначений рішенням _______________ суду від _______________ року в справі №_______________ та стягнути з відповідача прізвище, ім’я, по батькові на мою користь аліменти на утримання малолітньої доньки прізвище, ім’я, по батькові  в твердій грошовій сумі в розмірі 765,50 грн., починаючи з дня набрання рішенням законної сили, і до досягнення дитиною повноліття.

Про виконання вищевказаних рішень до позовної заяви додається оригінал листа ________________ ДВС та копія виконавчого листа.

Під час розгляду позовної заяви про збільшення розміру аліментів відповідач надав відомості про те, що він має постійне місце роботи, працює в (назва підприємства) з ________________ року, його середній заробіток згідно довідки №____ від ________________ року за останні шість місяців становить 1745 грн.

Суд врахував надану відповідачем довідку та вирішив стягувати з відповідача аліменти в розмірі 765,50 грн.

Як зазначено у листі №___________ від ______________ р. державним виконавцем надіслано на адресу ТОВ «назва» постанову про звернення стягнення аліментів за виконавчим документом на доходи боржника.

Однак ____________ р. на адресу ___________________ відділу ДВС надійшов лист №_____ з ТОВ «назва», згідно якого відповідач _______________ р.  звільнився з роботи за власним бажанням.

Тобто відповідач надав суду довідку про мінімальні доходи, але коли настав час виконувати рішення, то він з роботи звільнився.

Інші відомості про роботу відповідач не надавав державному виконавцю, а виконавець такі відомості не запитував. Тому мені не відомо де працює відповідач на даний час  і отримати таку інформацію самостійно я не маю можливості, так як відомості про доходи особи є персональними відомостями і захищаються ЗУ «Про інформацію». Тому до даної заяви додається також клопотання про витребування доказів.

З часу винесення судом рішення про збільшення розміру аліментів мої доходи значно зменшились. Я працюю в ТОВ «назва» та отримую заробітну плату _____________ грн. Копія наказу про прийняття на роботу та довідка про доходи  додається.

Моя заробітна плата на рівні мінімальної і з такими доходами я не можу в повній мірі забезпечити потреби дитини.

Відповідач свої доходи приховує. Визначений судом розмір аліментів в твердій грошовій сумі підлягає зміні та вираженню у відсотковому розмірі у частці від доходів платника аліментів.

Крім того потреби дитини значно зросли. Вона навчається у _______ класі  ____________ школи №___, навчається також у музичній школі _______________ та навчається додатково англійській мові в школі із вивчення англійської мови «назва».

Один місяць навчання в англійській школі коштує 500 грн. (копія договору додається).

Один місяць навчання в музичній школі коштує 310 грн. (копія квитанції додається).

Також я сплачую за харчування у школі (копії квитанцій додаються).

Також коли дитина хворіє, я змушена залишатись з нею вдома і нести витрати на лікування. Мої доходи в цей період є мінімальними (копії листків непрацездатності додаються).

Допомоги у вихованні дитини, догляді за нею, витратах на лікування відповідач не бере.

Для навчання в школі – купівлі одягу, взуття, шкільного приладдя відповідач коштів не надає. Такі витрати я несу самостійно. Квитанцій про оплату додаю.

Перед початком навчання я придбала дитині шкільні приладдя вартістю  ___________ грн. та купую додатково зошити, ручки і т.д. впродовж навчання (чеки та квитанції, які збереглись додаються). Крім цього дитина розвивається, їй цікаво читати нові книги, журнали, відвідувати музеї, галереї і т.д. Відповідач ці витрати оплачувати не бажає, хоча дитина потребує і духовного розвитку та завданням батьків є забезпечити розвиток талантів, здібностей дитини, її духовних та культурних потреб.

Мої прохання розподілити витрати, пов’язані з навчанням дитини відповідач ігнорує, посилаючись на те, що зараз важко з роботою. Хоча оголошення про вакансії зараз є скрізь. І думаю йому вільному чоловіку без жодних зобов’язань легше працювати, як мені з дитиною. Адже я відводжу дитину в школу та забираю її, відводжу на додаткові заняття англійської та музики і не можу працювати повний робочий день.

Крім того, з часу винесення судом рішення значно зросли витрати на комунальні послуги, які я оплачую самостійно (копії квитанцій додаються). Хоча електроенергія та газ потрібні для проживання дитини.

Також значно зросла вартість продуктів харчування. До прикладу надаю чек на придбання тістечка та цукерок для дитини вартістю 445,17 грн. та чек на купівлю сиру, масла, хліба, бананів та мандаринів вартістю 256,55 грн. Це вже становить 701,72 грн. Відповідач зараз сплачує аліменти в розмірі 765,50 грн. Однозначно, що впродовж місяця дитині треба їсти щось більше ніж цукерки, банани, мандарини та сир з маслом і хлібом. Однак на більше відповідач коштів не надає і всі витрати несу я самостійно.

Наказом МОЗ №1073 від 03.09.2017 р. затверджено норми фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії. Дані потреби я намагаюсь забезпечити. Квитанції про купівлю продуктів харчування додаю.

У зв’язку з вищенаведеним є очевидним, що витрати необхідні для виховання та прожиття дитини збільшились.

Збільшився також і прожитковий мінімум для дитини шестирічного віку – зараз він становить 1860 грн. відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2018 рік».

Відповідач має змогу сплачувати аліменти у більшому розмірі оскільки звільнився з роботи за власним бажанням. Він придбав квартиру в центрі міста (Інформаційна довідка з реєстру прав власності на нерухоме майно додається), проживає фактично зі своїми батьками, інших дітей на утриманні та вихованні не має. Тобто він може працювати повний робочий день отримуючи заробітну плату та може отримувати дохід від здачі в оренду квартири в центрі міста.

Маючи змогу платити аліменти в більшому розмірі, він оплачує тільки по 765,50 грн. щомісяця та не бере участі у додаткових витратах на дитину.

Всі речі, необхідні для дитини я купую самостійно, оплачую рахунки за комунальні послуги та ін.. Тому змушена звернутись до суду з даним позовом про збільшення розміру аліментів та стягнення додаткових витрат на дитину.

Згідно з вимогами ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч.3 ст.181 СК України  за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Положеннями ч.2 ст.182 Сімейного Кодексу України  зазначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Стаття 185 СК України передбачає, що той із батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягне аліментів не була поставлена, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей, хворобою, каліцтвом, тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Зазначена норма відносить до особливих обставин такі обставини, як розвиток здібностей дитини, її хворобу тощо.

Відповідно до положень ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов’язки, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Ураховуючи положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч. 7  ст. 7 СК України при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити  з якнайкращого забезпечення інтересів дітей.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

У пунктах 18, 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 зазначено, що до передбаченої ст. 185 СК України участі в додаткових витратах на утримання дитини, викликаних особливими обставинами (розвитком її здібностей, хворобою, каліцтвом тощо), можна притягати лише батьків. У цих випадках ідеться про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі. При одночасному розгляді вимог про стягнення аліментів і додаткових витрат їх має бути визначено у рішенні окремо.

Такої ж позиції дотримується і Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалах по справі №6-7706св15 від 13.05.2015 р. та №6-27699ск15 від 09.12.2015 р. (роздруківки з Єдиного державного реєстру судових рішень додаються).

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи та підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Від сплати судового збору звільнена згідно п.3 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір».

Повідомляю, що в даній справі не планую нести інші  судові витрати, крім тих, які сплачую за позовну вимогу про збільшення розміру аліментів, оскільки від сплати судового збору за озовні вимоги я звільнена, а коштів на оплату правової допомоги на даний час не маю.

Також підтверджую, що інший позов до відповідача про збільшення розміру аліментів та додаткових витрат на дитину на даний час не подавала.

Ціна позову вказана в розмірі 8580 грн. та складається із суми сукупних виплат не більше як за 6 місяців (6міс. х 930 грн.(50% прожиткового мінімуму, оскільки відомостей про доходи відповідача я на даний час не маю) + (6 міс. х 500 грн.), відповідно до ч.1, 2 ст.176 ЦПК України.

Відповідно до вище викладеного, керуючись ст.ст.141, 180- 182, 185, 192 СК України, ст.8 ЗУ «Про охорону дитинства», ст.3 Конвенції про права дитини, ст.ст.2, 4, 5, 10, 11, 175, 176, 177 ЦПК України,

ПРОШУ СУД:

 1. Постановити ухвалу про відкриття провадження по справі.
 2. Збільшити розмір аліментів та щомісячно стягувати з прізвище, ім’я, по батькові на мою користь аліменти на утримання доньки прізвище, ім’я, по батькові, ____________ р.н. в розмірі 1/3 частки всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% від прожиткового мінімуму на утримання дитини відповідного віку, до досягнення дитиною повноліття, починаючи з часу звернення до суду.
 3. Стягнути з відповідача, прізвище, ім’я, по батькові на мою користь додаткові витрати на утримання доньки прізвище, ім’я, по батькові, ________________ р.н., періодично щомісяця по 500 грн. для оплати навчання.

До позовної заяви додається:

 1. Копія свідоцтва про народження.
 2. Довідка про проживання.
 3. Оригінал листа ____________ ДВС.
 4. Копія виконавчого листа №___________.
 5. Копії листків непрацездатності.
 6. Копія наказу.
 7. Довідка про доходи.
 8. Копії квитанцій про оплату комунальних послуг – 7 шт.
 9. Копії квитанцій про оплату навчання – 2 шт.
 10. Копії квитанцій на оплату харчування – 3 шт.
 11. Копія договору про навчання.
 12. Чеки на придбання вказаних в позовній заяві товарів в кількості – _____ шт..
 13. Інформаційна довідка.
 14. Квитанція про сплату судового збору.
 15. Клопотання про витребування доказів.
 16. Клопотання про розгляд справи у спрощеному провадженні.

 

«_____» _____________ 2018 р.

Позивач                                               __________прізвище ініціали

 

Якщо вам потрібна допомога у складанні позовної заяви або ж юридична консультація –  пишіть на електронну пошту mariannasvl@ukr.net. Отримайте якісну правову допомогу вже зараз.  

Ви можете отримати правову допомогу онлайн!

 

7 коментарів для “Зразок позовної заяви про збільшення розміру аліментів, зміну способу їх стягнення та стягнення додаткових витрат на утримання дитини”

 1. Пiдкажiть будь ласка яка сума судового збору по данному позову.1% вiд цiни позову?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   На даний час внесено зміни до Закону України “Про судовий збір” і судовий збір не оплачується за ці позовні вимоги взагалі. Тому зразок вже застарілий. Також було внесено зміни і щодо рекомендованого мінімального розміру аліментів.

 2. Пiдкажiть будь ласка якщо судом було призначено суму 400 грн.
  яку потрiбно написати заяву на збiльшення алiментiв?

 3. Добрий вечiр,скажить якщо судом було призначено суму 400 грн.
  яку потрiбно написати заяву на збiльшення алiментiв?

 4. Добрый день. Подскажите пожалуйста, имеет ли право госисполнитель сама пересчитывать размер алиментов с 28.08.18 г. с 1/4, но не менее 30% от прожиточного минимума до 1/4, но не менее 50% от прожиточного минимума. В суд на увеличение размера алиментов бывшая жена не подавала. Куда можно обратиться или госисполнитель действовала согласно закона. Спасибо за ответ.

 5. Позовна заява про зменшення аліментів зареєстрована 24.04.2018р. А Рішення набрало законної сили 19.12.18р. З якого часу стягуються аліменти ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *