Критерії успішності, як спосіб обрання адвоката

З часом, представників юридичної професії стає все більше і більше. Але не раз доводилось чути, що юристів багато, але професіоналів серед них мало. Обираючи до якого адвоката звернутись, громадяни посилаються на ті чи інші критерії успішності роботи адвоката. Однак,  якими саме є ті критерії, за якими можна оцінити роботу адвоката? Як можна чітко визначити хто є фахівцем своєї справи, а хто ні?

Насправді межі визначення даних понять не є такими чіткими і однозначними, як може видатись на перший погляд.

Досліджуючи дане питання, багато спілкувалась з пересічними громадянами, які є отримувачами юридичних послуг. Таким чином можна виділити декілька критеріїв, які свідчать про відносний показник успішності роботи адвоката.

Одні вважають показником успішності високу кількість «виграшних» справ. Теоретично, адвокат може назвати особі будь-яку кількість справ. Це ніде не фіксується і перевірити таку інформацію практично не можливо. Та і що ми розуміємо під поняттям «виграшні» справи? Адже це не тільки кількість тих рішень, в яких адвокату вдалось домогтись задоволення позовних вимог у випадку представництва інтересів позивача чи відмови у позові для відповідача.

Насправді на практиці не все є настільки однозначним. Адвокат, надаючи правову допомогу, домагається того результату, який був би найбільш сприятливим для клієнта. Наприклад, якщо це справа про стягнення боргу, то представляючи інтереси позивача вдалим можна вважати завершення розгляду справи у суді винесенням судом рішення про стягнення боргу. Однак, якщо адвокат представляє інтереси відповідача, то вдалим буде укладення максимально вигідної для клієнта мирової угоди, відстрочення чи розстрочення сплати боргу, зменшення нарахованих штрафних санкцій. Якщо це кримінальна справа, де наявні всі докази вини клієнта і він цю вину визнає, то успішним можна вважати завершення розгляду справи винесенням такого вироку, за яким клієнт адвоката отримає мінімальне покарання, або покарання нижче нижчої межі передбаченої санкцією відповідної статті, або з визначенням іспитового строку без реального відбування покарання в місцях позбавлення волі. Крім того є категорії справ, які адвокати називають «безнадійними». Зазвичай це ті справи, в яких клієнт звертається до адвоката занадто пізно. В таких справах адвокат може хіба що допомогти відстрочити настання негативних наслідків для клієнта. Звісно різні справи передбачають різний підхід.

Також не варто забувати і про те, що судова практика в Україні досі залишається неоднозначною. В двох аналогічних справах можуть бути зовсім протилежні рішення. Тому критерій щодо визначення успішності адвоката внаслідок певної кількості виграшних справ хоча і є важливим, проте не може бути вирішальним при обранні адвоката.

 

Наступним критерієм успішності адвоката деякі громадяни визначають наявність у адвоката дорогого авто, гарного офісу, сучасного обладнання, одягу та ділових аксесуарів. Насправді і це не є визначальним показником успішності роботи адвоката. Не факт, що адвокатом придбані дані речі на суми від отриманих гонорарів. Та і є категорія людей, яка просто над такими речами не замислюється.

 

Деякі громадяни виділяють критерієм успішності значну кількість клієнтів у адвоката. Однак і це не є визначальним фактором. Адже кількість не завжди означає якість. Так, якщо адвокат надає безкоштовні консультації, правову допомогу Pro Bono, визначає для клієнтів найнижчі ціни в регіоні, то звісно в такого адвоката буде більша кількість клієнтів, ніж у адвоката, вартість послуг якого в рази вища. Тому це не є основним показником успішності роботи адвоката. Варто відзначити і те, що чим більше у адвоката справ, тим менше часу у нього залишається на підвищення кваліфікації, обмін досвідом з колегами, ознайомлення зі змінами в законодавстві, актуальними правовими новинами та судовою практикою, що в свою чергу впливає на якість надаваних правових послуг. І навпаки – чим менше у адвоката справ, тим якіснішою може бути його робота. Адже на конкретну справу залишається більше часу. 

 

Значна кількість громадян вважає критерієм успішності роботи адвоката рекомендацію інших осіб. Тобто, якщо адвоката рекомендують, то значить він є визнаним фахівцем. Без сумніву це є важливим критерієм. Репутація має велике значення. Але потрібно усвідомлювати, що адвокат, який спеціалізується на кредитних спорах, може не так досконало спеціалізуватись на поділі майна подружжя чи спадкових справах. Так само і адвокат, який спеціалізується в кримінальних справах по ДТП, може мати не такий глибокий досвід у справах про економічні злочини. Але чомусь для багатьох громадян юрист – це юрист, і він повинен бути добре обізнаним у всіх сферах. Тут можна провести аналогію з лікарською професією. Ми ж не йдемо лікувати нежить до хірурга. 

Також не слід забувати і про те, що рекомендації бувають і поганими, коли адвоката категорично не рекомендують. До таких рекомендацій слід прислухатись, але сприйняти їх критично, приймаючи рішення самостійно. Адже якщо адвокат захищає одну сторону, то інша сторона у справі не завжди задоволена роботою такого адвоката і може висловлюватись про нього не об’єктивно. Крім того наявність конкурентів, опонентів, особистих недоброзичливців ще також ніхто не відміняв. На мою думку, якщо про адвоката говорять, то це вже є добре. Адже означає, що він щось робить. А вже добре чи погано і вірити цьому чи ні – слід вирішувати особисто.

      

На що ще варто звернути увагу при виборі адвоката:

 1. Вам з ним комфортно. Ви приходите в його офіс, розповідаєте про свою проблему і відчуваєте, що перед вами саме та людина, яка може вам допомогти. Вас слухають, задають уточнюючі запитання, говорять у відповідь правду, а не те, що ви хочете почути, вказують на можливі варіанти захисту ваших прав чи інтересів та існуючі ризики. Тобто, перед вами має бути та людина, якій ви довірятимете і з якою можете працювати. Якщо від самого початку довіри немає, то краще знайти іншого адвоката. Адже співпраця може виявитись невдалою.
 2. Вам надають інформацію доступною мовою. Адвокати багато читають різних правових норм. Їх професійні висловлювання не завжди можуть бути зрозумілими для інших громадян. Тому хорошим є той адвокат, який прочитавши з десяток правових норм, в кількох словах, коротко і доступно надасть вам відповідь.
 3. Участь адвоката у заходах з підвищення кваліфікації. Так, адвокати зобов’язані щорічно підвищувати свою кваліфікацію, відвідувати різні тренінги, семінари і т.д. Однак, якщо адвокат робить це не тільки тому, що зобов’язаний певну кількість годин прослухати визначену інформацію, а відвідує систематично такі заходи, то це означає, що він постійно вдосконалює свій професійний рівень та майстерність, відкритий до нових знань і може знати найактуальнішу практику вирішення тих чи інших спорів.
 4. Зовнішній вигляд адвоката. Якщо адвокат з’являється в судове засідання з глибоким декольте і короткою спідницею, то, можливо, словесних аргументів у такого адвоката замало. Те ж саме коли адвокат приходить в судове засідання в неохайному вигляді. Звісно, хто багато працює, у того не так вже і багато часу для того, щоб займатись своїм зовнішнім виглядом, але така неохайність, як мінімум, свідчить про недбале ставлення до оточуючих.
 5. Адвокат не обіцяє стовідсоткового виграшу справи і не дає жодних гарантій винесення судового рішення на користь клієнта. Від справді хорошого адвоката не можна почути фразу: «Я вам це питання вирішу». Такі «рішали» – це зовсім інша тема. З професіоналізмом адвоката вона не має нічого спільного. Адвокат може відповідати тільки за те, що свою роботу він буде виконувати якісно і належним чином, але гарантувати винесення рішення на користь клієнта він не може. Адже це б свідчило про його незаконний вплив на суддю, або ж про введення в оману довірливого клієнта. Якщо вам обіцяють вирішити справу, то як мінімум це привід насторожитись. Варто задуматись над тим, як адвокат може це зробити. В суді першої інстанції вашу справу розглядатиме суддя, який буде визначатись системою автоматичного розподілу справ. Тобто, адвокат не може знати наперед хто розглядатиме вашу справу.  В суді апеляційної інстанції колегія з не менш як трьох суддів також визначається автоматизовано. Якщо справа переглядатиметься в касаційному порядку, то там кількість суддів може бути ще більшою. Мабуть недоцільно зазначати про розмір заробітної плати суддів. Але можна бути впевненим, що ваші кілька сотень чи, навіть, тисяч умовних одиниць навряд чи стануть реальною підставою для когось ризикувати своєю посадою. Багато чуток про корупційність системи правосуддя, які вам доводилось чути, є не більш ніж чутками. Їх зазвичай поширюють особи, які таким чином намагаються якось виправдати свою невдачу в суді, або ж ті, хто таким чином хоче заробити не чесним шляхом. Без сумніву, корупція може мати місце і такі випадки трапляються. Але варто подумати чи хочете ви стати її частиною.
 6. Якщо питання потребує додаткового вивчення, то адвокат не надасть відповіді одразу. В більшості проблемних ситуацій, з якими особа приходить до адвоката, зазвичай немає одразу однозначної відповіді. Адже слід ознайомитись з матеріалами клієнта, здійснити правовий аналіз справи і т.д. Все це потребує певних втрат часу. То ж якщо адвокат повідомляє, що йому необхідний час і призначає зустріч на іншу дату, то це не тому, що він чогось не знає, а навпаки, знає і тому йому відомо, що до кожної справи слід ставитись з особливою увагою, ретельно вивчати її та аналізувати, щоб знайти найоптимальніше рішення для клієнта. Слід зауважити, що іноді клієнти плутають поняття юридичної консультації і поняття правового аналізу спірної ситуації, складання стратегії і вибір правової позиції по справі. Адже це різні поняття, які потребують різних витрат часу, знань та досвіду. Тому не варто засмучуватись, якщо на прайсі одного адвоката ви побачили, що вартість консультації 200 грн., а цей адвокат озвучив вам суму 2000 грн.  
 7. Адвокат справляє враження професіонала за рахунок власних досягнень, а не за рахунок критики інших адвокатів. Адвокат не повинен критикувати інших, щоб здаватися краще. Адже в нього повинні бути власні досягнення. Він повинен вразити клієнта своїми знаннями, навичками, вміннями і т.д. Крім того, в кожного адвоката є своя тактика ведення справи. До прикладу, до міста Ужгорода з міста Свалява можна доїхати різними дорогами – або через місто Перечин, або через місто Мукачево. Це є дві різні дороги, але з одним і тим же пунктом призначення. Так і з тактикою адвоката. Якщо вона інша, то це не означає, що вона не правильна.
 8. Адвокат не обговорює інших клієнтів. Якщо ви прийшли до адвоката зі своєю правовою проблемою, то адвокат займається саме цією проблемою, він не стане обговорювати з вами проблеми інших клієнтів, повідомляти особливості роботи в тій чи іншій справі, хизуватись своїми успіхами.
 9. Ви розумієте, за що платите. Хороший адвокат може чітко роз’яснити вам за що ви оплачуєте, що входить у розмір гонорару. Зрозуміло, що чим більшим є досвід адвоката, тим більшим буде його гонорар в тій же справі. Скажімо той же приклад з пунктом призначення в місті Ужгород. До нього можна йти пішки, можна їхати гужовим транспортом, можна громадським транспортом, можна велосипедом чи на старенькому авто, а можна і на розкішному комфортному авто. Пункт призначення один і той же – якість різна; колись можна досягти мети, а можна і не досягти. Може щось в дорозі зламатись. Дані приклади, можливо, є не досить вдалими, але вони є доступними для розуміння того, що досвід адвоката, якість його послуг, обсяг підготовки до справи, не може не впливати на розмір гонорару. Адже є різниця коли адвокат перегортав матеріали справи перед початком судового засідання, очікуючи його в коридорі і коли провів багато годин у підготовці до справи.  Однак варто звернути увагу, що дорожче не завжди означає краще. Гонорар повинен бути розумним і враховувати як досвід адвоката, кількість витраченого часу, так і складність справи.
 10. Наявність високих професійних нагород та відзнак. Може бути певним критерієм успішності, так як свідчить про визнання фахової роботи адвоката. Однак, за умови, що нагороди є справжніми і видані авторитетними органами. Не такими як асоціація когось там мало відомого або ж відомого тим, що за певну суму коштів ти вже апріорі є переможцем в певній номінації. На жаль, і таке трапляється.
 11. Присутність адвоката в мережі Інтернет. Чим далі, тим більше адвокатів присутні в мережі Інтернет. Це не є особливим показником успішності, але якщо у адвоката наявний власний веб-сайт на якому розміщуються матеріали правового характеру, то це свідчить про певний рівень його фаховості. Варто звернути увагу на те, які матеріали публікує адвокат, чи є вони автентичними чи скопійованими з інших веб-ресурсів. З цього можна зробити висновок про певний рівень знань адвоката, його спеціалізацію та досвід роботи.
 12. Наявність відомостей про адвоката в Єдиному реєстрі адвокатів України. Це скоріше не критерій успішності, а ознака того, що перед вами знаходиться дійсно адвокат. Перевірити ці відомості можна на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України за посиланням http://erau.unba.org.ua/

Даний перелік не є вичерпним, але може допомогти зорієнтуватись при виборі адвоката.

Адвокат Маріанна Чундак, член Міжнародної асоціації адвокатів (IBA), член групи інтересів  жінок-юристів Міжнародної асоціації адвокатів, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, комітету законотворчих ініціатив Національної асоціації адвокатів України.

Якщо вам потрібен адвокат, ви можете звернутись за адресою електронної пошти mariannasvl@ukr.net та отримати правову допомогу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *