Черговість спадкування. Хто має право на оформлення спадщини?

Після смерті родичів часто виникає питання розподілу спадщини.

Якщо спадкодавець на випадок своєї смерті залишив заповіт, то право на спадщину мають особи, визначені в заповіті. Але у випадку, якщо заповіт відсутній, або ж заповіт визнано недійсним, у випадку неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, неохоплення заповітом усієї частини майна, що входить до складу спадщини – відбувається спадкування за законом.

Крім того, є особи, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, незалежно від наявності заповіту. Так, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки незалежно від змісту заповіту мають право на половину частки у спадщині, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Наприклад, спадкодавець за життя склав заповіт, за яким все своє майно заповідав своїм дітям. Після його смерті відкрилась спадщина. Оскільки дружина є працездатною та не зазначена у заповіті, то вона права на спадщину не має. Однак у спадкодавця залишились непрацездатні батьки, які мають право на обов’язкову частку у спадщині. Незалежно від того, що їх не зазначено у заповіті, вони отримують частку у спадковому майні.

Спадкування за законом відбувається почергово. Нормами Цивільного кодексу України визначено п’ять черг спадкування. При цьому кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Так, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

У п’яту чергу право на спадкування за законом одержують також утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

Утриманцями вважаються неповнолітні або непрацездатні особи, які не були членом сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержували від нього матеріальну допомогу, що були для них єдиним або основним джерелом засобів до існування.

На перший погляд визначений порядок спадкування видається простим і зрозумілим. Однак на практиці це не завжди так. Громадяни часто звертаються на консультації з питанням чи має право на спадщину племінник чи племінниця спадкодавця, як отримати право на спадщину внуку чи внучці, чи має право на спадщину двоюрідний брат чи двоюрідна сестра, а також як змінити черговість спадкування, усунути особу від спадкування або ж як прийняти спадщину разом з спадкоємцями іншої черги.

У визначених норами Цивільного кодексу України випадках можливим є і зміна черговості одержання права на спадкування, і усунення від права на спадкування, і одержання права на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, і спадкування за правом представлення. Однак кожна справа є індивідуальною, тому у випадку наявності запитань щодо права на спадщину краще звертатись за правовою допомогою. Адже потім строк, встановлений для прийняття спадщини, може бути пропущено.

Ви можете записатись на консультацію до адвоката або ж отримати консультацію онлайн за адресою електронної пошти mariannasvl@gmail.com.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *