Чи має право потерпілий ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження до закінчення досудового розслідування?

Право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження

Згідно пункту 11 частини першої статті 56 КПК України протягом кримінального провадження потерпілий має право знайомитися з матеріалами, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, в порядку

передбаченому цим кодексом, у тому числі і після відкриття матеріалів, згідно зі статтею 294 кодексу, а також має право знайомитися з матеріалами кримінального провадження, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення у випадку закриття цього провадження.
Тобто, під час досудового розслідування, потерпілий має право знайомитися з матеріалами кримінального провадження, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення.

Що слід зробити, аби матеріали кримінального провадження були надані для ознайомлення?

Для реалізації наданого права на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, потерпілому необхідно подати слідчому або прокурору клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Зразок клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження та виготовлення копій ви можете знайти на веб-сайті юридичних консультацій адвоката Маріанни Чундак.
Право потерпілого подавати клопотання протягом кримінального провадження передбачено пунктом 4 частини першої статті 56 КПК України.
Клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження подається в порядку визначеному статтею 220 КПК України, якою передбачено, що клопотання потерпілого про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.
Частиною другою статті 220 КПК України передбачено, що про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову у задоволенні клопотання виноситься мотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин – надсилається їй.
Тобто, слідчий або прокурор, який отримав клопотання потерпілого про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, зобов’язаний повідомити заявника про результат розгляду заявленого клопотання.
Згідно частини першої статті 221 КПК України слідчий, прокурор зобов’язаний за клопотанням потерпілого надати йому матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванні. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.
Дане положення означає, що не всі матеріали кримінального провадження можуть бути надані для ознайомлення до завершення досудового розслідування.
Під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування потерпілий має право робити необхідні виписки та копії.

Слідчий або прокурор не надає матеріали для ознайомлення

Бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у не повідомленні потерпілого про результат розгляду поданого ним клопотання про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування може бути оскаржена до слідчого судді. Зразок відповідної скарги ви можете знайти на даному веб-сайті advokatms.com.ua

 

Якщо вам потрібна допомога у складанні клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження та виготовлення копій – пишіть на електронну пошту mariannasvl@ukr.net.

Ви можете отримати правову допомогу онлайн!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *