Чи потрібно приходити на виклик слідчого по телефону?

Чи потрібно приходити на виклик слідчого по телефону та що буде після того, як слідчий зателефонував особі і викликав її для проведення певної слідчої дії і така особа не з’явилась?

Виклик до слідчого по телефону став реальним із набранням чинності новим КПК. Стаття 133 Кримінального процесуального кодексу надає право слідчому та прокурору викликати підозрюваного, свідка, потерпілого або іншого учасника кримінального провадження  для допиту чи участі в іншій процесуальній дії, а стаття 135 дозволяє робити це шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

Тобто, чинний КПК передбачає таке право слідчого викликати особу для участі у певній процесуальній дії по телефону. Разом з тим, у особи, яка отримала такий виклик виникає обов’язок з’явитись до слідчого у визначений час.

Тобто, з’являтись на виклик слідчого по телефону потрібно.

Слід відмітити також, що за неявку до слідчого передбачено відповідальність статтею 139 КПК України.

На особу, яка не прибула на виклик до слідчого може бути накладено, зокрема, грошове стягнення або здійснено привід.

Разом з цим, слід відмітити, що відповідальність за неявку до слідчого виникає тільки у тому випадку, якщо особа була повідомлена належним чином, не пізніше ніж за три дні до дня, коли особа зобов’язана прибути за викликом та не мала поважних причин для неявки.

Що ж буде після того, як слідчий зателефонував особі і викликав її для проведення певної слідчої дії і така особа не з’явилась?

Слідчий має право звернутись з клопотанням до слідчого судді з клопотанням про застосування приводу.

Слідчий суддя, розглядаючи таке клопотання, враховує, що здійсненню приводу підозрюваного, обвинуваченого або свідка має передувати їх виклик у встановленому КПК порядку, зокрема з урахуванням вимоги про те, що особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом.

Якщо ж виклик було здійснено пізніше, ніж за три дні до дня, коли особа зобов’язана прибути до слідчого, то слідчий суддя відмовляє у задоволені клопотання про здійснення приводу.

Те ж саме стосується і випадку коли слідчий не довів, що повідомив особу про виклик для участі у певній процесуальній дії. Коли повідомлення про виклик до слідчого вручається письмово, під розписку, то це набагато простіше. У випадку ж повідомлення слідчого по телефону, довести факт повідомлення особи про виклик до слідчого набагато складніше і на практиці з реалізацією цього права виникають складнощі.

За положеннями ст. 137 КПК України належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом.

Якщо ж належного підтвердження немає, то слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення приводу.

Також слідчий суддя перевіряє при розгляді клопотання про здійснення приводу наявність або відсутність поважних причин, внаслідок яких особа не з’явилась за викликом.

Якщо особа була повідомлена належним чином і своєчасно, але не прибула на виклик слідчого з поважних причин, то слідчий суддя також відмовляє у здійсненні приводу.

Підсумовуючи вищенаведене можна сказати, що слідчий має право викликати особу по телефону, така особа зобов’язана прибути, але відповідальність, у випадку неявки, така особа може понести тільки якщо слідчий доведе, що повідомив таку особу належним чином, у встановлений законодавством термін та не було поважних причин для неявки.

Якщо вам потрібна консультація з даного питання телефонуйте адвокату Маріанні Чундак на номер  099 632 74 94 з понеділка по п’ятницю з 09 год. по 17 год, або ж пишіть на Viber чи електронну пошту mariannasvl@ukr.net.

Ви можете отримати правову допомогу онлайн!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *