Чи справді з адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги судитись стало дешевше або чий адвокат дорожчий?

Можливість отримати правову допомогу безкоштовно

З відкриттям місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги кожного року збішується кількість охочих скористатись такою правовою допомогою. 

Навіть з найменшим спором люди звертаються, аби отримати правову допомогу безкоштовно.

І дійсно отримують правову допомогу адвокатів з центрів безоплатної вторинної правової допомоги зовсім безоплатно.

А як з іншими судовими витратами?

Особа, яка отримує безоплатну вторинну правову допомогу не звільняється від сплати судового збору, витрат на експертизу та інших судових витрат. Про це слід розуміти. 
Звертаючись до суду, слід також зважити всі ризики. Не буває абсолютно виграшних справ.

Згідно ст.133 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;

3) пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

4) пов’язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

То ж звертаючись до суду за допомогою адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу, слід зважити, що витрати на правову допомогу “свого” адвоката є не єдиними витратами по справі. І якщо ви отримали правову допомогу безкоштовно, то це не означає, що не будете оплачувати інші судові витрати.

Звісно, в деяких випадках, суд може відстрочити чи  розстрочити судові витрати, зменшити їх розмір або звільнити від їх оплати. Однак сам по собі факт отримання безоплатної вторинної правової допомоги не звільняє від таких витрат.

Крім того, слід розуміти, що у іншої сторони – відповідача теж може бути адвокат. І адвокат відповідача може бути і не безоплатним, а таким, який отримує кошти за надані послуги.

Граничнийрозмір витрат на правову допомогу не встановлено законодавством. Адвокат може отримувати і одну, і дві, і п’ять тисяч гривень за одну годину своєї роботи. Встановлено тільки, що гонорар адвоката повинен бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст.30 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”). При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини.

Тому гонорар адвоката, який працює перший рік і який працює десять чи двадцять років, який постійно бере участь у заходах з підвищення кваліфікації, буде відрізнятися. Адже різним є досвід та кваліфікація.

Суд може зобов’язати позивача внести на депозитний рахунок суду грошову суму для забезпечення можливого відшкодування майбутніх витрат відповідача на правову допомогу

З набранням чинності змін до Цивільного процесуального кодексу України, змінився і підхід до розподілу судових витрат. Тепер, особа звертаючись до суду, подає попередній розрахунок судових витрат. І якщо позивач не оплачує витрати на правову допомогу, то відповідач може укласти договір про надання правової допомоги з адвокатом і надати попередній розрахунок судових витрат разом з відзивом на позовну заяву.

Згідно ст.135 Цивільного процесуального кодексу України суд може зобов’язати сторони внести на депозитний рахунок суду попередньо визначену суму судових витрат, пов’язаних з розглядом справи або певною процесуальною дією, про що постановляє ухвалу (забезпечення судових витрат).

Як захід забезпечення судових витрат суд з урахуванням конкретних обставин справи має право, за клопотанням відповідача, зобов’язати позивача внести на депозитний рахунок суду грошову суму для забезпечення можливого відшкодування майбутніх витрат відповідача на професійну правничу допомогу та інших витрат, які має понести відповідач у зв’язку із розглядом справи (забезпечення витрат на професійну правничу допомогу).

Таке забезпечення судових витрат застосовується, якщо:

1) позов має ознаки завідомо безпідставного або інші ознаки зловживання правом на позов; або

2) позивач не має зареєстрованого в установленому законом порядку місця проживання (перебування) чи місцезнаходження на території України та майна, що знаходиться на території України, в розмірі, достатньому для відшкодування судових витрат відповідача у випадку відмови у позові.

Таке забезпечення судових витрат також може бути застосоване, якщо суду надані докази того, що майновий стан позивача або його дії щодо відчуження майна чи інші дії можуть ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду про відшкодування судових витрат відповідача у випадку відмови у позові.

У разі невнесення у визначений судом строк коштів для забезпечення витрат на професійну правничу допомогу суд за клопотанням відповідача має право залишити позов без розгляду.

Таким чином з’явилась ще одна підстава залишити позов без розгляду. Але і це ще не все.

У випадку задоволення позову суд ухвалює рішення про повернення внесеної суми позивачу, а у випадку відмови у позові, закриття провадження у справі чи залишення позову без розгляду – про відшкодування за її рахунок витрат відповідача повністю або частково.

Розподіл судових витрат

Якщо захід забезпечення судових витрат не застосувувався, позивач попередньо визначену суму на депозитний рахунок не вносить. Але, якщо за результатами розгляду справи суд відмовить в задоволенні позовних вимог, то понесені відповідачем витрати, повинен відшкодувати позивач.

Навіть якщо позивач отримував безоплатну вторинну правову допомогу, він буде зобов’язаний відшкодувати іншій стороні витрати на правову допомогу адвоката.

Отже, подаючи до суду позовну заяву за допомогою адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу, не можна бути на сто відсотків впевненим, що вам не доведеться оплачувати за правову допомогу іншого адвоката. І витрати ці іноді сягають десятків тисяч гривень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *