Банківська криза в Україні

В умовах жахливої, всеохоплюючої кризи в Україні банківська криза не примусила себе довго чекати.
Люди скаржаться на окремі банки, які не видають депозити, підвищують ставки по кредитам, не виконують свої зобов’язання перед клієнтами, а що найгірше – просто банкрутують.

Що призвело до такої банківської кризи та чи є вихід з неї?

Насамперед, причиною кризи є зовнішні фактори, такі як знецінення національної валюти на міжнародному валютному ринку, а також дефіцит бюджету, інфляція, банківський переполох серед людей, втрата довіри до банківської системи.
Згідно з даними Нацбанку України станом на 18.09.2014 в Україні 19 банків знаходяться у стані ліквідації, з них за поточний рік 9 – відкликали свої банківські ліцензії. Серед них такі відомі, як «Брокбізнесбанк», «Банк Форум», «Меркурій», «Інтербанк» та ін.
Процесом ліквідації цих банків в основному займається Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).
ФГВФО заснований в Україні на підставі Указу Президента України № 996/98 від 10 вересня 1998 року. На той час розмір суми відшкодування становив 500 грн. Основним завданням Фонду є захист прав та інтересів вкладників.
Основними фінансовими джерелами існування Фонду є збори, які сплачують банки-учасники, кредити або внески держави, продаж збанкрутілих банків та їхнього майна та ін.
На сайті ФГВФО розміщена інформація про банки,які знаходяться в стані ліквідації, інформація для вкладників, відповіді на найбільш розповсюджені питання.
Участь банку у ФГВФО є обов’язковою, інакше засновники не отримають ліцензії. Виключенням є «Державний ощадний банк України» та «Родовід Банк», які не є учасниками Фонду, так як мають особливий статус.
Згідно з даними ФГВФО на 1 липня поточного року сума вкладів фізичних осіб становила 390,2 млрд. грн., що на 16 менше за квітень цього ж року. Кількість вкладників теж зменшилась з 47,7 млн. осіб до 46,6.
Закон України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” був прийнятий 23 лютого 2012 року,набув чинності 22 вересня 2012р. І згідно з цим законом ФГВФО відшкодовує кожному клієнту його вклади з відсотками. Проте, тут є що зазначити.
Розмір гарантованої суми відшкодування на сьогодні становить 200 000 грн. відповідно до Закону, що є мізером в порівнянні з іншими країнами Європи.
Чимало людей цікавляться, а в якій валюті їм буде виплачено їхній вклад в іноземній валюті?
Так, цей закон не робить розділу понять вклад в національній або іноземній валюті, він охоплює ці два поняття одним – “вклад” (п.3 ч. 1 ст. 2).
Фонд також відшкодовує відсотки по вкладу, які були нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку (ч. 1 ст. 26 Закону).
Вклади в іноземній валюті Фонд відшкодовує в національній валюті відповідно до того курсу Нацбанку, який діяв на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до Закону(ч. 5 ст. 26 Закону).
На сьогоднішній час Україні не потрібна така велика кількість банків, стверджують дослідники. Так як українська економіка не в змозі їх втримати.
Джерела:
1. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
2. Національний банк України
3. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб

 

Прадід Інеса

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *