Консультація юриста по питанню призначення пільгової пенсії тренера-викладача ДЮСШ

На мою електронну пошту по консультацію юриста до скриньки коментарів сайту надходять численні запитання про роз’яснення можливості призначення пільгових пенсій тим чи іншим працівникам освіти чи медичної сфери. Відповідь на останнє запитання я вирішила опублікувати окремо, через значний об’єм.

Відповідь на запитання: «Згідно якого закону чи роз’яснення посада тренера-викладача ДЮСШ зараховується до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, адже в 909 постанові такого поняття як тренер-викладач немає. Є просто викладач

Я б сказали, що не кожен юрист відповість. Для цієї відповіді потрібні не тільки знання, а й час та бажання перегорнути не один лист з нормативно-правової бази. Але я відповім і попрошу зрозуміти відповідь.

Офіційна позиція Пенсійного фонду України, опублікована на сайті ПФУ в розділі “Запитання-відповідь”: «У 1995 – 1999 роках особа працювала на посаді тренера-викладача ДЮСШ. Однак зазначений період не зараховують до стажу для призначення пенсії за віком як працівнику освіти. Чому?

Відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 (зі змінами).

Згідно із Законом України “Про освіту”, дитячо-юнацькі спортивні школи належать до позашкільних навчальних закладів.

Розділом “Освіта” “Позашкільні навчальні заклади” зазначеного Переліку передбачені посади директорів, їх заступників з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючих відділами (лабораторіями, кабінетами), художних керівників, керівників гуртків, секцій, студій  та інших форм гурткової роботи.

Посада тренера-викладача, зазначеним переліком не передбачена. Отже, період роботи на цій посаді не зараховується до спеціального стажу, що дає право виходу на пенсію за вислугу років.»

З цієї відповіді зрозуміло, що ПФУ ніяким чином не визнає, що тренер-викладач має право на пільгову пенсію. Я готова заперечити. Тренер-викладач має право на пільгову пенсію.

І ось чому я так вважаю.

Згідно п.4, 2 ст.21 ЗУ «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік    посад    педагогічних    працівників    системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України. Права,  обов’язки  та  соціальні гарантії для педагогічних працівників   позашкільного   навчального   закладу   визначаються Конституцією України, Законом України “Про освіту”, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Перелік посад наразі затверджений. Згідно «Постанови КМУ №963 від 14.06.2000 р. «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» до переліку педагогічних посад належать  вчителі,  викладачі  всіх  спеціальностей,  асистент  вчителя загальноосвітнього    навчального   закладу   з   інклюзивним   та інтегрованим  навчанням,  асистент  вчителя-реабілітолога, старший викладач  вищого  навчального  закладу I і II рівня акредитації, майстер   виробничого  навчання,  педагог  професійного  навчання, старший  вихователь,  вихователь,  соціальний  педагог по роботі з дітьми-інвалідами, логопед закладу охорони здоров’я та соціального забезпечення,  методист, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний  педагог,  керівник  гуртка, секції, студії, інших форм гурткової     роботи;     концертмейстер,    художній    керівник, культорганізатор,  акомпаніатор, екскурсовод, інструктор з туризму закладів  освіти;  старший  вожатий, вожатий, вихователь-методист, музичний  керівник,  інструктор з фізкультури, інструктор з праці, інструктор         слухового         кабінету,         консультант психолого-медико-педагогічної  консультації,  старший  керівник та керівник   туристських  груп  (походу,  екскурсії,  експедиції)  у позашкільних  закладах;  старший  майстер  у професійно-технічному навчальному  закладі,  перекладач-дактилолог; помічник директора з режиму,  старший  черговий  з режиму, черговий з режиму у закладах освіти   для   громадян,  які  потребують  соціальної  допомоги  і реабілітації.

Згідно постанови КМУ 909 «Про перелік закладів і установ освіти,  охорони здоров’я та соціального захисту і посад,  робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» директори, їх   заступники   з навчально-виховної, навчальної,  виховної  роботи, завідуючі відділами (лабораторіями,   кабінетами), художні  керівники,  керівники гуртків,   секцій,  студій  та інших форм гурткової роботи.

Згодна, що дане питання є спірним і, швидше за все, його можна вирішити тільки в судовому порядку. Грамотний та кваліфікований адвокат зможе надати суду всі докази того, що особа працювала саме на педагогічній посаді і ця посада належить до переліку посад, що дають право виходу на пільгову пенсію за вислугу років. Без правової допомоги домогтись справедливості буде вкрай важко.

2 коментаря для “Консультація юриста по питанню призначення пільгової пенсії тренера-викладача ДЮСШ”

  1. Добрий день. Підскажіть будь-ласка чи зараховується до спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років час роботи на посаді інструктора з фізкультури.

    1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

      Для отримання консультації слід скористатись формою в розділі “Консультація ON-LINE” та оплатити консультацію в розділі “Оплата”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *