Незаконний обшук

Перед обшуком слідчий пред’являє постанову особам, що займають приміщення, або представникові підприємства, установи чи організації, де проводиться обшук  Якщо особи, які займають приміщення, відсутні, постанова про проведення обшуку або виїмки пред’являється представникові житлово-експлуатаційної організації або місцевої Ради і обшук проводиться в їх присутності.

Обшук, крім невідкладних випадків має проводитьсь удень.

Обшук проводиться в тих випадках, коли є достатні підстави вважати, що знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а також інші предмети і документи, які мають значення для встановлення істини в справі чи забезпечення цивільного позову, знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.

Обшук проводиться також і в тому випадку, коли є достатні дані про те, що в певному приміщенні або місці знаходяться розшукувані особи, а також трупи чи тварини.

Якщо в слідчого відсутні вищезазначені підстави, чи обшук проводився ввечері або вночі, то це є підставою для визнання такого обшуку незаконним.

Обшук проводиться за вмотивованою постановою слідчого з санкції прокурора чи його заступника, за винятком житла чи іншого володіння особи. Обшук житла чи іншого володіння особи, за винятком невідкладних випадків, проводиться лише за вмотивованою постановою судді. Така постанова судді про проведення обшуку оскарженню не підлягає.

Без вищевказаних документів ви вправі не дозволити слідчим приступити до проведення обшуку. Якщо ж обшук таки відбувся ви можете оскаржити дії слідчих до суду та просити суд визнати обшук незаконним.

Якщо при обшуку у вас знайшли знаряддя злочину, речі й цінності, здобуті злочинним шляхом, а також інші предмети і документи, які свідчать про вчинення вами злочину, ви все одно маєте право подати до суду скаргу на неправомірні дії слідчого та незаконне проведення обшуку. Якщо суд встановить, що обшук був проведений незаконно, то всі отримані докази під час такого обшуку, є доказами, отриманими незаконним шляхом, а тому не можуть бути розглянуті та використані судом як доказ вашої вини у кримінальній справі.

У невідкладних випадках обшук може бути проведений без санкції прокурора та постанови судді. Під невідкладним випадком мається на увазі безпосереднє переслідування особи, підозрюваної у вчиненні злочину, дії пов’язані з невідкладним врятуванням життя особи чи майна.

Обшук проводиться в присутності двох понятих і особи, яка займає дане приміщення, а при відсутності її – представника житлово-експлуатаційної організації або місцевої Ради.

Обшук в приміщеннях, що їх займають підприємства, установи і організації, проводиться в присутності їх представників. Під час обшуку по можливості повинна бути забезпечена присутність обшукуваного або повнолітнього члена його родини, а при необхідності – також і потерпілого.

Обшукуваним, понятим і відповідним представникам повинно бути роз’яснено їх право бути присутніми при всіх діях слідчого і робити заяви з приводу цих дій; ці заяви підлягають занесенню до протоколу.

Слідчий має право заборонити особам, що перебувають у приміщенні під час обшуку виходити з приміщення і спілкуватись один з одним або з іншими особами до закінчення обшуку.

В необхідних випадках слідчий вправі залучати до участі в проведенні обшуку працівників органів внутрішніх справ та відповідних спеціалістів.

Про проведення обшуку слідчий складає протокол. В протокол обшуку заносяться всі заяви і зауваження присутніх під час обшуку осіб, зроблені з приводу тих чи інших дій слідчого, тому простежте за тим, аби насправді всі заяви і зауваження були занесені до протоколу про проведення обшуку. Це може суттєво допомогти вам.

Другий примірник протоколу обшуку вручається особі, у якої проведено обшук, а в разі її відсутності – повнолітньому членові її сім’ї або представникові житлово-експлуатаційної організації чи місцевої Ради.

При проведенні обшуку на підприємстві, установі або організації другий примірник протоколу вручається представникові підприємства, установи або організації.

Один коментар для “Незаконний обшук”

  1. у меня провели обыск – незаконно, за показаниями 3 свидетелей, которые указали что у меня в гараже видели 4 украденые бензопилы – их разбирал мой сын.
    Но у меня нет гаража. Мне пре дьявили ухвалу суда , постановлену на материалах криминального дела следователя, мотивирпована показаниями 3 свидетелей, которые якобы видели краденые бензопилы в моем гараже. Следователь мотивирует обыск тем, что сын прописан и проживает в моей квартире-
    Сын не прописан в моей квартире и 10 лет не живет в ней- прописан в селе . сейчас мы обжаловали показания свидетелей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *