Позовна заява стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання

До ____________ міськрайонного суду

Позивач: ____________________

(ПІБ)

Адреса: ______________________

Засоби зв’язку: ________________

Відповідач: : ____________________

(ПІБ)

Адреса: ______________________

Засоби зв’язку: ________________

Третя особа: ____________(ПІБ дитини)

Адреса: ______________________

Засоби зв’язку: ________________

Позовна заява

стягнення аліментів на

утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання

З відповідачем – ____________ я перебувала в шлюбних відносинах з ___________р.  по ____________ р. Шлюб між нами розірвано рішенням суду ___________ р.

Від даного шлюбу у нас  _________ р.  (дата) народився син ______________ (ПІБ).

На даний час дитина є повнолітньою, однак продовжує навчатись у _______________ (назва освітнього закладу). Наш син навчається на денній формі навчання та не має змоги влаштуватись на роботу, щоб самостійно отримувати заробіток. Крім того, він щороку сплачує за навчання ____________ грн. згідно договору про надання освітніх послуг ___________.

Відповідно до ст.199 СК України якщо  повнолітні  дочка,  син  продовжують  навчання  і  у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право   на   утримання   припиняється  у  разі  припинення навчання.

Право  на  звернення  до  суду  з  позовом  про  стягнення аліментів має той з батьків,  з ким проживає дочка,  син,  а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Чоловік працює ___________ (посада) на ТОВ «_________________» та одержує заробітну плату ________ (___________) грн. у зв’язку з чим має змогу утримувати нашу спільну дитину.

Згідно ст.200 СК України  суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій  грошовій  сумі  і  (або)  у частці від заробітку (доходу)
платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182
цього Кодексу.

При  визначенні  розміру  аліментів з одного з батьків суд бере до уваги  можливість  надання  утримання  другим  з  батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Згідно ст.185 СК України  той  з  батьків,  з кого присуджено стягнення аліментів на дитину,  а також той з  батьків,  до  кого  вимога  про  стягнення аліментів  не  була подана,  зобов’язані брати участь у додаткових
витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Розмір  участі  одного  з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду,  з  урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Додаткові витрати  на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово,  періодично  або постійно.

Згідно ч.1 ст.110 ЦПК України позов про стягнення аліментів може бути поданий за місцем проживання чи перебування позивача.

Згідно ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі за позовом про стягнення аліментів.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.199, 200, 185 Сімейного кодексу України, ст.ст. 110, 118, 119, 120 ЦПК України,

Прошу суд:

 1. Стягувати з відповідача ___________________  на мою користь аліменти  на утримання дитини ____________ , який продовжує навчання у _______________ в розмірі 300 грн. щомісяця, починаючи з дати подання позову та до закінчення навчання чи до досягнення _________________ двадцятитрьохрічного віку – у зв’язку з тим, яка з цих обставин настане першою.
 2. Стягувати з відповідача ___________________  на мою користь додаткові витрати на оплату навчання дитини ____________ , який продовжує навчання у _______________ в розмірі ½ витрат на навчання,  згідно договору про надання освітніх послуг до закінчення навчання чи до досягнення _________________ двадцятитрьохрічного віку – у зв’язку з тим, яка з цих обставин настане першою.

Додаток:

 1. Копія паспорту та ідентифікаційного коду позивачки.
 2. Копія свідоцтва про одруження.
 3. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.
 4. Копія свідоцтва про народження сина ________________.
 5. Копія договору про надання освітніх послуг.
 6. Довідка ВНЗ про навчання дитини.
 7. Довідка про середній дохід.
 8. Копія позовної заяви з доданими до неї документами.

_________ р.                                                                 (підпис)/___________(ПІБ)

76 коментарів для “Позовна заява стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання”

 1. Доброго дня!
  Підкажіть, чи можна отримувати аліменти від колишнього чоловіка, якщо спільному сину 20 років і він навчається на заочному відділенні у ВНЗ та не працює.
  Дякую, Олена

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Якщо син навчається на заочному, то він має можливість працевлаштуватись. Фактично закон не забороняє просити через суд стягнення аліментів. Стаття 199 Сімейного кодексу України вказує, що якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у
   зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані
   утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони
   можуть надавати матеріальну допомогу.
   Тобто, закон не виділяє саме денну форму навчання, як необхідний елемент при отриманні аліментів на дитину. Отримувати аліменти можуть і діти, які навчаються на заочній формі навчання. Однак, одного тільки факту навчання замало для отримання аліментів. Необхідні також інші вагомі докази того, що дитина не може самостійно отримувати заробіток, а батько дитини, в силу свого матеріального становища, може платити аліменти.

 2. Прошу пояснити про сроки подання заяви до суду.Чи можливо подати заяву до досягнення дитиною 18 років, або тільки після досягнення 18 років!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Даний зразок стосується саме того випадку, коли дитина є повнолітньою та продовжує навчання. В інакшому випадку, якщо дитина є неповнолітньою, то аліменти призначаються як для неповнолітньої дитини.

 3. Доброго дня! Дочка, 18 років, навчається на бюджетній формі навчання в мед.університеті. Батько проживає в іншому місті,ми розлучені, стосунки з нами він не підтримує. Він на пенсії, працював лікарем-психіатром, і можливо, далі продовжує працювати. Чи задовільнить мою заяву суд, якщо батько являється пенсіонером по віку?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Я не бачу причин для відмови. Ваша дочка продовжує навчання, а тому має право на отримання аліментів. Якби вона навчалась не на бюджетній формі навчання, а на платній, то вона мала б право також на отримання додаткових витрат, пов’язаних з оплатою навчання. Позов можна подавати за місцем вашого проживання, а не за місцем проживання чоловіка. Судовий збір за дану позовну заяву не сплачується.

 4. Доброго дня !
  А якщо колишній чоловік офіційно не працює, мені відомо що він отримує заробітну плату в конвертах, дитина вчиться на платній основі, яку суму елементів я маю право вказувати в позові? В даному примірнику вказана сума 300,00 грн., це визначена законодавством ? чи можна вказувати іншу суму, і яка максимальна ?

  Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Сума у зразку є умовною. Ви вказуєте ту суму, яку вважаєте за необхідне. Максимальний розмір аліментів законодавчо не визначений. Якщо ваша дитина продовжує навчання і, скажімо, потребує у зв’язку з цим аліментів в розмірі 2000 грн. і ще додатково 15000 грн. для оплати за навчання на платній основі, то ви можете просити стягнути цю суму аліментів. Інше питання в тому чи зможе присудити суд ту суму, про яку ви проситимете. Адже в цих справах потрібно ще і доводити, що ваш колишній чоловік зможе сплачувати саме цю суму.

 5. Доброго дня!
  Я подала позовну заяву до суду про стягнення аліментів на дочку яка продовжує навчання за Вашим зразком, і також просила стягнути 10000грн. додаткових витрат, які я витратила у звязку з навчанням дитини, надала копії квитанцій, чеків.
  Заява залишена без руху, бо я не вказала ціни позовної вимоги і не сплатила судовий збір. Чи вважається додатковою витратою на навчання дитині куплений ноутбук та оплата квитків, так як дитина навчається на денній формі навчання за тисячу кілометрів від дому?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! В такому випадку вам потрібно подати до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви. В заяві вкажіть, що на виконання ухвали суду зазначаєте ціну позову. За статтею 80 Цивільного процесуального кодексу України у позовах про стягнення аліментів ціна позову визначається сукупністю всіх виплат, але не більше ніж за шість місяців.
   Такі витрати, я думаю, можна віднести до додаткових, так як вони пов’язані з навчанням.
   Крім того на виправлення недоліків у вас є 5 днів. Не пропустіть цей термін. Інакше знову доведеться подавати позов.

 6. Добрый день!
  Подскажите пожалуйста можно ли подать иск на выплату алиментов за месяц до совершеннолетия ребенка или же только по достижению? И обязательно указывать цену иска, если мне платят по 200грн. я должна указать эту сумму или могу по своему усмотрению? Спасибо.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Ціну позову вказувати обов’язково. Згідно ч.1 ст. 80 Цивільного процесуального кодексу України ціна позову визначається у позовах про стягнення аліментів – сукупністю всіх виплат, але не більше ніж за шість місяців. Інакше позов залишать без руху і нададуть вам час для виправлення недоліків. Оскільки даний зразок позовної заяви стосується саме повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, то його доцільніше використати саме в такому випадку.

 7. Маріанно Володимирівно,як бути у тому випадку, коли діти проживають у гуртожитку навчального закладу, оскільки ВНЗ знаходиться у іншому місті. Чи потрібно мені доводити, що діти знаходяться на моєму утриманні? Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Чим саме ви це зможете довести? Якщо діти прописані у гуртожитку, то довідку про проживання з ними ви надати не зможете однозначно. Кошти на оплату проїзду, гуртожитку і т.д. також, думаю, ви передаєте особисто. Якщо відповідач заперечуватиме сам факт, що саме ви утримує дитину, то дітей також можна викликати в судове засідання для надання пояснень. Це слід по справі дивитись. Залежить від різних обставин. Якщо ви зв’яжетесь зі мною по скайпу чи телефону і розповісте більш детально про вашу справу, то зможу надати більш чітку відповідь.

 8. Доброго дня! Зараз я виховую 2 доньок. Одній-20. іншій у травні виповнюється 18. Отримую аліменти. Колишній чоловік стверджує, що це виплата на двох доньок. Але як таке може бути? Адже по досягненню старшої 18 я не подавала позову в суд про стягнення аліментів на повнолітню доньку. Як це можна перевірити? І наступне питання. По досягненні молодшою донькою 18 років звичайно подам позов на виплату аліментів на старшу дочку, бо вона є студенткою денного відділення ВУЗу. Чи маю право я просити 1/4 всіх його доходів ( його офіційна зарплатня складає близько 12. 000 грн, крім того, в нього є пуста квартира, яку він постійно здає, має дачний участок, з якого збирає врожай, тобто не чітко визначену суму, а саме відсоток від доходів? Маленьких дітей в нього не має, його батьки померли. Дякую за відповідь

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Перевірити на кого саме колишній чоловік сплачує аліменти можна по судовому рішенню та виконавчому наказу про стягнення аліментів. Там буде чітко вказано розмір аліментів, для кого вони сплачуються та період їх стягнення. При поданні позовної заяви про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання розмір аліментів ви можете просити будь-який, але суд присудить стягнення аліментів в тому розмірі, який відповідач зможе сплачувати та який відповідатиме потребам дитини. Тобто, позовні вимоги слід обгрунтовувати.

 9. Подскажите, если я не знаю место работы бывшего мужа и скорее всего он официально не работает, к тому же он не проживает по месту своей прописки, как суд его вызовет в заседание и в каком размере просить алименты, в минимально установленным исходя из прожиточного минимума? Спасибо…

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Пишіть тільки ті відомості, про які знаєте достеменно. В позовній заяві вкажіть останню відому адресу і обовязково так і вкажіть: остання відома адреса. Інакше позов можуть залишити без розгляду. Про роботу зазначайте тільки якщо знаєте. Розмір аліментів можете просити такий, який необхідний для утримання дитини. Тільки треба обгрунтувати, чому саме таку суму ви просите, а не інакшу. За потреби, я можу написати для вас таку позовну заяву.

 10. Здраствуйте. Мне исполнилось 18 лет этим летом, но я продолжаю учиться в институте. У меня есть еще брат ему 16 лет (инвалид), у отца есть задолженность (примерно за 2 года). на сегодняшний день отец числиться на бирже (до этого работал). Я подала позывное заявление, но мне отказали, поскольку я должна доказать что нуждаюсь в материальной помощи отца, и тем что у меня есть стипендия. Мама не работает поскольку за уходом сына-инвалида. Подскажите пожалуйста что делать?

 11. Добрий вечір. Сину виповнюється 18 років, але він навчається на денній контрактній основі. Планую подати на аліменти і також просити додаткові витрати 50% оплати за навчання. Але у відповідача є ще 2-є неповнолітніх дітей. Офіційно він не працює. Мені треба просити не менше, ніж прожитковий мінімум, або можна більше? Дякую.

 12. Рішеня суду у 2008 му році про стягнення аліментів від того часу минуло сім років і він нічого не платить аліментів. Що робити?????????????

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! У вас виконавче провадження відкрите? Вживав державний виконавець заходів до розшуку майна боржника чи обмеження його у праві виїзду за кордон? Ви звертались до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину – ухилення від сплати аліментів? Якщо ні, то у вас є ще багато можливостей до стягнення аліментів.
   Також суму заборгованості можна проіндексувати для збільшення.

 13. Стягувати з відповідача ___________________ на мою користь додаткові витрати на оплату навчання дитини ____________ , який продовжує навчання у _______________ в розмірі ½ витрат на навчання, згідно договору про надання освітніх послуг до закінчення навчання чи до досягнення _________________ двадцятитрьохрічного віку – у зв’язку з тим, яка з цих обставин настане першою.
  щодо 2 пункту вашої заяви:
  Стаття 201. Застосування норм цього Кодексу до відносин щодо обов’язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина.

  1. До відносин між батьками і дочкою, сином щодо надання їм утримання застосовуються норми статей 187, 189 – 192 і 194 – 197 цього Кодексу. СТ, 185 тут не підходить!!!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Я вибачаюсь звісно, але яким Сімейним кодексом ви користувались коли це писали?
   Відкрийте, будь ласка, чинний Сімейний кодекс і зверніть увагу на зміст статей.
   Стаття 185 на яку я посилалась говорить про участь батьків у додаткових витратах на дитину.
   Ті статті які ви наводите вказують на відрахування аліментів за ініціативою платника, договір між батьками про сплату аліментів на дитину, припинення права на аліменти, час з якого присуджуються аліменти, зміна розміру аліментів і т.д.
   Даний зразок позовної заяви, який ви коментуєте відноситься до стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання. До чого статті, які ви наводите? Поясніть будь ласка.

 14. Доброго дня, підскажіть при подачі позову про стягнення додаткових витрат на дитину судовий збір буде збиратись?

 15. Доброго дня, чи є начання моєї дочки якій 16 років на платній основі в технікумі підставою для стягнення з колишнього чоловіка додаткових витрат у звязку з навчанням згідно ст 185. Аліменти він сплачує вчасно.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Так. Це також є додаткові витрати, необхідні для навчання дитини. Потрібно подати відповідний позов до суду та додати документи, які підтверджують ці витрати. Наприклад контракт, довідка про навчання та квитанції про оплату.

 16. Добрий вечір!Скажіть,чи можу я подати позовну заяву на аліменти по місцю роботи колишнього чоловіка,якщо він ніде не прописаний?.Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Подавайте позов за останнім відомим місцем проживання.

 17. Добрий день! Скажіть, будь ласка, чи можна просити фіксовану суму аліментів на повнолітню дитину, яка навчається у ВНЗ, якщо її батько має пенсію, використовує авто, яке у мене з ним у спільній власності, лише для своїх потреб, зокрема на ньому заробляє гроші в таксі? Фірма таксі мені не відома. А може, нині працює приватним чином. Батько працездатного віку.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Аліменти присуджуються в твердій грошовій сумі якщо платник має нерегулярний мінливий дохід. Вам потрібно буде обгрунтувати, що крім пенсії у нього є і інші доходи.

 18. если я не знаю где проживает видповидач мне писать, например:
  Чередниченко Сергей Сергеевич, 1955 р.н, пенсионер, проживает за невизначною адресою, засоби звязку видсутни.

 19. Добрий день. Зараз подала позовну заяву про позбавлення мого біологічного батька батьківських прав. Чи матиму я право на призначення аліментів після повноліття, як та, що продовжую навчання на денній формі навчання (держбюджет) ПІСЛЯ МОГО ВСИНОВЛЕННЯ? Коли я маю право подати позовну заяву про призначення цих аліментів (до повноліття чи після..). Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Позбавлення батьківських прав не позбавляє від виконання батьківських обов’язків. Тому ви можете подати позов про стягнення аліментів на дитину, що продовжує навчання після досягнення 18 років у випадку необхідності отримання аліментів.

   1. ПОВТОРНО.
    Добрий день. Зараз подала позовну заяву про позбавлення мого біологічного батька батьківських прав. Чи матиму я право на призначення аліментів після повноліття, як та, що продовжую навчання на денній формі навчання (держбюджет) ПІСЛЯ МОГО ВСИНОВЛЕННЯ? Коли я маю право подати позовну заяву про призначення цих аліментів (до повноліття чи після..). Дякую.

    1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

     Доброго дня! Наразі ваші питання є передчасними, оскільки у вас є батько і він зобов’язаний вас утримувати. Згідно ст.166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Тобто навіть якщо ваш позов про позбавлення батьківських прав буде задоволено, батько повинен вас утримувати.
     Отже, навіть після досягнення повноліття, ви матимете право на утримання.
     Згідно ст.199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
     Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
     Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
     Такий позов подається після досягнення повноліття.
     Тепер щодо вашого питання про всиновлення. Усиновити можна тільки дитину. Усиновлення повнолітніх осіб проводиться тільки у вийняткових випадках(ст.208 СКУ).
     Згідно ст.232 СКУ з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов’язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням.
     При усиновленні дитини однією особою ці права та обов’язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновлювачем є чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювачем є жінка.
     З моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов’язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому – між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням.
     Тобто, після усиновлення вас буде зобов’язаний утримувати ваш усиновлювач, а не біологічний батько.
     Це якщо відповідати коротко. Для детальнішої консультації мені необхідно краще знати обставини справи.

     1. Дякую за відповідь, все зрозуміло. Підкажіть ще одне…мій біологячний батько намагається провести розділення будинку, з послідуючою продажею (1/2 та 1/2 при купівлі на кожного з батьків) без врахування того, що я в будинку зареестрована. Заборгованість по аліментах складає понад 20 000грн.яким чином можна вплинути на розділення даного будинку з урахування інтересів дитини (наприклад на 3-х мешканців).
      Чи мають право виставити на примусову реалізацію даний будинок, в рахунок погашення заборгованості по аліментах, при умові того що я в ньому зареестрована? (ми плануємо його перекупити та стати повними власниками) якщо ні то чи обов’язково змінювати місце реестрації? чи можу я бути зареестрована окремо від матері?

     2. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

      Доброго дня! Для надання відповіді мені необхідно детальніше знати обставини вашої ситуації та ознайомитись з документами. Що означає намагається? Уточніть поданий позов чи ні. Також вкажіть хто є власником будинку, з якого часу та чи є будинок особистою приватною власністю чи спільною сумісною власністю подружжя (наприклад, придбаний батьками за час шлюбу), вкажіть склад осіб, що проживають у будинку, чи зареєстровані там діти і скільки, хто планує купити будинок, і т.д.
      Інформацію, а також відповідні копії документів ви можете надіслати на мою електронну пошту.

 20. Доброго дня! Сьогодні подала заяву до суду. Але мені сказали, що це мала зробити саме моя донька, а не я. Потім повідомили, що скоріш за все мені повернуть заяву щодо усунення недоліків, але, що вірогідніше за все, відмовлять!!! Батько дитини офіційно в Українці не працює, але постійно знаходиться у закордонних рейсах на посаді механіка. Нещодавно він з його новою дружиною купили будинок, в них декілька ноутбуків та круті телефони. В його встановленої теж повнолітньої доньки дуже дорогий фотоапарат, одягаються вони у магазинах за долари. І таке інше. Чому тоді відмовлять? І як довести, що він зобов’язаний і має за що утримувати дитину. Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Можу я ознайомитись з поданою вами позовною заявою, щоб відповісти на ваше питання?

   1. Ось текст заяви.

    До … ського міськрайонного суду
    (адреса)

    Позивач:
    ФИО, адреса, телефон

    Відповідач:
    ФИО, адреса, телефон

    Третя особа:
    ФИО, адреса, телефон

    ПОЗОВНА ЗАЯВА
    про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання

    … року між мною та відповідачем було укладено шлюб у відділі реєстрації актів цивільного стану … ського міського управління юстиції …ської області, … року шлюб між мною та відповідачем було розірвано, про що у книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу зроблено відповідний запис за № ….

    Від шлюбу ми маємо повнолітню доньку – ФИО, … року народження, яка після розірвання шлюбу проживає зі мною. На даний момент донька навчається на І курсі … ського університету, факультет …, денна форма навчання, де навчається на бюджетній основі.

    У зв’язку з тим, що після розірвання шлюбу відповідач добровільно приймати участь в утриманні доньки відмовився, за рішенням …ського міськрайонного суду з нього було стягнуто аліменти до досягнення донькою повноліття у розмірі однієї четвертої частки від всіх його доходів, виконавчий лист № … від … року.

    На даний час відповідач на утримання доньки, ФИО., матеріальної допомоги не надає, не зважаючи на те, що згідно законодавства зобов’язаний це робити. Я не в змозі самостійно утримувати нашу доньку, у зв’язку з тим, що їй необхідні кошти на проїзд до місця навчання, проживання, одяг, харчування, підручники тощо, що й зумовило необхідність звернення до суду.

    Про відповідача повідомляю наступні дані: ФИО, адреса, телефон. Відповідач має можливість матеріально утримувати доньку, оскільки він не є інвалідом і до настання донькою повноліття сплачував аліменти. Офіційно відповідач не працює, але постійно на регулярній основі на посаді механіка виконує закордонні рейси на суднах іноземних фірм, за що отримує регулярні грошові суми.

    Інші особи, щодо яких відповідач має аліментні зобов’язання – відсутні.

    Згідно ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
    Ч. 3 ст. 199 СК України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
    У відповідності до ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.
    На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 199, 200 Сімейного кодексу України, ст.ст. 3,4, Цивільного процесуального кодексу України,

    ПРОШУ:

    Стягувати з ФИО, адреса, телефон на мою користь на утримання повнолітньої доньки ФИО, р. н. аліменти в розмірі ¼ частини усіх видів його заробітку до досягнення нею 23-х років за умови, що вона буде продовжувати навчання.

    Судові витрати стягнути з відповідача.

    Додатки:

    1. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу.
    2. Довідка з місця навчання.
    3. Копії паспортів позивача та третьої особи.
    4. Копія свідоцтва про народження дитини.
    5. Довідка про склад родини.
    6. Копія позовної заяви для відповідача.

    ____________ (дата) ____________ (підпис)

    1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

     Доброго дня! У випадках де небхідна правова допомога, краще довіритись адвокатам і слухати їх поради. З позовною заявою все гаразд. З того, що я можу бачити повертати її у зв’язку з недоліками недоцільно. Але у мене є деякі зауваження щодо тексту позовної заяви та заявленої позовної вимоги. Ви вказуєте, що відповідач має змогу сплачувати аліменти, їздить закордон і т.д., але до позовної заяви докази не надаєте. Без доказів суд не може це встановити тільки на підставі ваших слів і тому справді можна програти. Також у тексті позову ви пишете, що він офіційно не працює, наводите статтю, що у таких випадках аліменти стягуються у твердій грошовій сумі і просите суд стягнути 1/4 частину доходу. Але якщо він не працює, то як вирахувати 1/4? З якого доходу? Вам слід уточнити позовні вимоги і просити суд стягнути тверду грошову суму. Наприклад, 1500 грн. І ще я б радила вам скористатись правовою допомогою адвоката, який допоможе зібрати необхідні докази та оформити їх належним чином, щоб суд прийняв їх до уваги.
     Якщо у вас невеликі доходи, то ви можете скористатись безоплатною правовою допомогою, яку надають місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Також є об’єднання адвокатів чи правові спілки, які надають безоплатну правову допомогу.
     В даній категорії справ на території Закарпатської області я також надаю безоплатну правову допомогу.
     Вважаю, що краще довірити цю справу професіоналам, аніж отримати мінімальну суму аліментів.

 21. Добрий день. З мене за рішенням суду утримуються кошти в фіксованій сумі на повнолітню доньку, що продовжує навчання за рахунок бюджету, з 2014 року. Але зараз вона одружилась та офіційно влаштувалась на роботу, і одночасно продовжує навчання за індивідуальним графіком. Чи маю я право звернутись до суду з позовом про припинення стягнення з мене коштів на утримання повнолітньої доньки, в зв’язку з обставинами які мають істотне значення – зміною матеріального та сімейного стану. Якщо – да, то до кого позиватись – текст заяви. Дякую

 22. Доброго дня! Я подала позовну заяву про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки, яка продовжує навчання.Донька навчається в технікумі останній рік по місцю проживання.Надалі планує вступати до іншого навчального закладу в іншому місці.Батько відмовляється платити аліменти.Мотивуючи це тим,що він є інвалідом 3 групи сахарний діабет.( Довідка є)Не працює і отримує лише пенсію.( Довідки немає) На його утриманні є неповнолітній син. Але при цьому він не надає інформацію, що є власником трьох земельних паїв.З яких отримує доходи.І влітку цього року ним була придбана дороговартісна машина.Він коментує ,що вона придбана за кошти дружини.Що я можу зробити в свій захист і які довідки при цьому витребувати ?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Позов про стягнення аліментів на повнолітню дитину можна подавати тоді, коли вона продовжує навчання. Тобто, слід додати до позовної заяви довідку про навчання дитини, довідки про ваші доходи та документи, які підтверджують витрати на дитину. Також можете на обгрунтування можливості відповідача сплачувати аліменти в заявленому розмірі надати наявні у вас відомості про його доходи чи заявити суду клопотання про витребування таких доказів.

 23. Доброго дня! Згідно рішення Суду, я виплачую аліменти на утримання дитини в розмірі 25% від сукупного доходу. У звязку з тим, що я вийшов на пенсію, місцем отримання мого основного доходу є пенсійний фонд, куди за моєю ініціативою було направлено виконавче провадження. Через деякий час я влаштувався на роботу в Державне прідприємство. Територіально пенсійний фонд і місце роботи знаходяться в різних адміністративних районах (різні області). На підприємстві аліменти з мене вираховують на підставі добровільно написаної мною заяви.
  Чи є вірними мої дії, і чи не протиречать вони чинному законодавству. Дякую за допомогу та консультацію

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Ваші дії законодавству не суперечать. Просто вам треба проконтролювати чи вірно сплачується сума аліментів – 25 відсотків від сукупного доходу.

 24. На мене подано позов про стягнення аліментів на час навчання сина. Син прописаний та проживає на території навчального закладу і з матір’ю не проживає. Могла вона подати такий позов

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Згідно ст.199 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання. Тобто, мати могла подати такий позов, якщо син проживає з нею.
   Згідно ст.29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

 25. Доброго дня! Скажіть,будь-ласка, чи виплачуються аліменти на повнолітню дитину, яка навчається в вузі за кордоном?

 26. Мне 18 лет, я учусь в колледже на платном, отец прекратил платить алименты, точно не знаем работает ли, имеет 2-х несовершеннолетних детей, ездит по загранице. Хотим подавать в суд. Есть шанс что он выплатит алименты и половину стоимости обучения или все бестолку?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Звісно. Обов’язково подавайте про стягнення аліментів, як на повнолітню дитину, яка продовжує навчання.

 27. Добрый вечер. Вы не могли бы навести пример Заяви Заперечення на позовну заяву про стягнення аліментів на повнолітню дитину, в зв’язку з навчанням. Уменьшение процентов алиментов. Спасибо.

 28. Чи буде вважатися “продовженням навчання”, якщо повнолітній вчиться після 9-го класу в професійному ліцеї, тобто отримує профільну середню освіту?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Так. Якщо повнолітній син продовжує навчання і у зв’язку з цим потребує матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

 29. Вітаю. Дочка навчається у ВНЗ, батьку присуджені аліменти на період навчання дочки 1/5 його доходу , це складає 948грн так як він офіційно не працює. Аліменти в повному обсязі він не сплачує і заборгованість по виконавчому листу за 5 місяців його дії складає 4 300 грн .
  Дочка проживає у гуртожитку, за який мною сплачено за навчальний рік 4400 грн та для навчання їй мною придбаний ноутбук за 13500 грн.
  Планую подати до суду заяву про стягнення додаткових витрат за гуртожиток та ноутбук.
  Чи це буде для мене платно-судовий збір та пеня?
  Чи вважають суди необхідною додатковою витратою для розвитку здібностей дитини ноутбук?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Згідно п.3. ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір” за подання позову про стягнення додаткових витрат на дитину судовий збір не сплачується. Щодо того чи є придбання ноутбуку додатковою витратою для розвитку здібностей дитини, то тут варто обгрунтувати таку вимогу. Є випадки, коли суд задовольняє такі позовні вимоги. Для прикладу, можете переглянути судове рішення, яке набрало законної сили за посиланням в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/69091190#
   В даному судовому рішенні суд чітко вказав про правильність стягнення з відповідача коштів на придбання ноутбуку та на оплату гуртожитку. В судовому рішенні наведені правові норми, які регулюють дане питання, а також зазначено докази, якими підтверджується необхідність задоволення позовних вимог про стягнення додаткових витрат на утримання дитини.

  2. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   При написанні позовної заяви врахуйте, що цей зразок позовної заяви було опубліковано кілька років тому. Зараз вимоги до позовної заяви змінились.

 30. У моего мужа есть сын от первого брака. Ему исполнилось 18 и он учится в пту на полном государственом обеспечении должен ли мой муж платить алименты посли 18 лет.?И втоже время он платит алименти ищо на двоих несовершено летних детей от второго брака..

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Справді, якщо повнолітні дочка або син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, то батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років. Але це відбувається за умови, що батьки можуть надавати матеріальну допомогу.

 31. Доброго дня. Моїй доньці 22 роки і навчається на 3 курсі у ВНЗ. Я зараз можу подати заяву до суду щодо отримання аліментів на момент навчання?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Так, до 23 років передбачено можливість стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка навчається

   1. Доброго дня !Моєму синові ВИПОВНИЛОСЬ 18 років навчається у коледжі сьогодні звернулась у суд з проханням дати мені зразок на заповнення заяви сказали щоб я зверталася до юристів і тільки син має право писати заяву на стягнення аліментів на період навчання до 23 років. Тобто не дають ніякої інформації з приводу складання заяви чи це законно?

    1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

     Доброго дня! Універсального зразку для всіх немає. Якщо вам потрібна безоплатна правова допомога, то ви можете звернутись до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у вашому місті.

 32. Здравствуйте! Моему сыну исполнилось 18 лет, я получала на него алименты, заявление подавала в исполнительную службу несколько лет тому назад. Могу ли я подать справку об обучении сына (он учится на дневном ) в исполнительную службу с просьбой об продолжении выплаты алиментов до 23 лет или необходимо только обращение в суд по месту жительства мужа ( мы живем в разных городах Украины) ?
  Спасибо

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Це тільки в суд. Виконавча служба не продовжує стягнення аліментів самостійно. Вам необхідно подати новий позов про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання.

 33. Доброго дня !Моєму синові ВИПОВНИЛОСЬ 18 рокі навчається у коледжі сьогодні звернулась у суд з проханням дати мені зразок на заповнення заяви сказали щоб я зверталася до юристів і тільки син має право писати заяву на стягнення аліментів на період навчання до 23 років. Тобто не дають ніякої інформації з приводу складання заяви чи це законно?

 34. Здравствуйте! Подала позов про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання (5 дней ещё не прошло). Но мне пришлось выписаться из квартиры и я сейчас не где не прописана. Решение суда ждать? Или предупредить суд уже сейчас? Дочка остаётся прописана там же с бабушкой , а я пока в воздухе вешу .Или дочка пусть новое заявление пишет от своего имени.

 35. Доброго дня. чоловік сплачує аліменти сину після 18 років. але на даний час це здоровений дитина 21 року, що перейшов на заочну форму навчання і працевлаштувався. даних про працевлаштування сина чоловіку ніхто не надає. як можна відмінити ці аліменти та як довести що дитина працевлаштована.
  дякую

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Можна подати позовну заяву про звільнення від обов’язку утримувати повнолітню дитину. За вашим бажанням підготую таку позовну заяву. Більш детальну інформацію надсилаю на вказану адресу електронної пошти.

 36. Добрый день, если совершеннолетний ребёнок,18 лет, учится на бюджете /университет/, возможна ли выплата алиментов по новому законодательству? Или только нужно предъявлять чеки по звтратам на содержание ребенка матерью, чтоб отец часть затрат также оплачивал? Если возможна выплата без предоставления затрат на ребенка, то какая сейчас фиксированная сумма? У отца минимальная за.

 37. Добрий день, хочу у вас запитати. Мій син навчається у коледжі на денній формі навчання,.Сину 18 років, вже було друге засідання по справі, коли відповідачу дали слово, то він сказав, що зараз почав оформлювати пенсію у травні йому буде 60 років, що зараз не працю, стоїть на біржі, сказав, що в нього хворий батько, потім категорично відмовився від сплати аліментів. Вже призначення третє за вітання, підкажіть,що мені робити?

 38. Доброго дня!
  Підкажіть будь ласка, як правельно зробити…
  Маю двох братів, які мають інвалідність: один інвалід 2-ї группи з дитинства, а другий набув 3-тю за станом фізичного здоров”я. Вони отримують державну допомогу, але коштів на повноцінне життя і лікування не вистачає та й підтримки крім мене в них немає!
  Тому я хочу офорити їм від себе аліменти.
  Наразі, перебуваю за кордоном за трудови договром і приїзжаю рідко…

 39. Доброго дня. Підскажіть будь-ласка хочу витребувати у свого батька сплати аліментів як повноліня дитина, яка продовжує навчання (мені 20 років навчаюсь на денній формі ВНЗ) в розмірі 1/4 від всіх розмірів заробітку (доходу). Він є ФОП. За провіреними даними дуже непогано має від підприємницької діяльності. Так, наприклад за 2018 рік – від цієї діяльності у податковій прозвітував доходи близько 500 000 тис. грн. Має 3-х кімнатну квартиру (по договору дарування його матері), сам проживає,
  неодружений, інших утриманців не має, не хворіє. Але є одне але: він мені сплачує щомісяця 2000 грн. мов би більше не можу, чим можу тим і допомагаю і більше в мене нічого не проси. Я навчаюся в іншому місті, далеко від домівки, проживаю в гуртожитку та ще купа витрат на харчування, канцтовари, сизонні ліки, одяг, взуття та ін. Стипендію останній семестр не отримую, інших доходів не маю. Мама мені допомагає усим. Тих грошей 2000, що батько висилає замало. Ніяких домовленостей між мною та моїм батьком щодо суми та періодичності сплвти аліментів не було. А будь які мої прохання щодо їх збільшення- сприймаються агресивно і “рубаються” зразу. До тогож, мені кожного місяця треба йому телефонувати і нагатувати, мол “дай” грошей. Почуваюся в цій ситуації не дуже комфортно. Та ще й він це робить з таким одолженієм… Не хочу проситися кожного місяця, бо маю законне право на одержання аліментів офіційно! Вважаю треба просити в суду 1/4 від доходів .
  Дайте оцінку, будь-ласка, ймовірності призначенням судом цієї частки. Чи варто все це розпочинати? І, за який період треба як докази надати суду мої доходи (у мене їх не має) і запросити за який період довідку ДФС про доходи батька? Дякую.

 40. Скажіть будь-ласка, де прописано, що дитина яка отримує аліменти, має підтверджувати довідкою про те що вона дійсно навчаєиться у навчальному закладі, і якщо так, то як часто надаються такі довідки (1 раз на рік, на півроку, чи ін)??? Дякую

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *