Право дружини, чоловіка на отримання утримання від іншого з подружжя

Сімейний кодекс України заснований на засадах  побудови сімейних відносин на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки. Він визначає як права, так і обов’язки членів сім’ї по підтримці одне одного та наданні матеріальної допомоги.
Багато хто знає про право матері, батька дитини отримувати аліменти на дитину, однак не кожен знає також про право на утримання від чоловіка, дружини як під час перебування у шлюбі, так і після розірвання шлюбу.
Згідно ст. 75 СК України дружина,  чоловік  повинні  матеріально  підтримувати один одного. Тобто, закон прямо зобов’язує подружжя утримувати одне одного і у випадку порушення даного припису законодавства, в одного з подружжя виникає право вимагати усунення порушень права на утримання, передбаченого Сімейним кодексом України, або звернутись до суду за захистом свого порушеного права на утримання.

Для повного доступу до статті слід оплатити за доступ по нижче вказаній формі.

Примітка. Відправка SMS-повідомлення для оплати здійснюється за поданим у формі номером (4 цифри) згідно з Ваши оператором мобільного зв’язку, в змісті повідомлення вказується код, який також подається в формі після вибору мобільного оператора,  наприклад – zz49372654!!!

[smsbill_pass]
Ст. 75 СК України передбачає в яких випадках виникає право дружини, чоловіка на утримання. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя,  який:

 • є непрацездатним,  потребує  матеріальної  допомоги,  за  умови,  що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Непрацездатним вважається  той  із  подружжя,  який  досяг пенсійного віку,  встановленого законом,  або є інвалідом I, II чи III групи.
 • отримує заробітну плату,  пенсію,  доходи від використання
  майна, або інші доходи  і ці доходи не  забезпечують  прожиткового мінімуму, встановленого законом.
 • став  непрацездатним  у  зв’язку  з протиправною поведінкою другого з подружжя. При цьому один з подружжя має право на утримання незалежно  від  права  на  відшкодування   шкоди   відповідно   до Цивільного кодексу України.

Дружина також має  право  на  утримання  від  чоловіка  під  час вагітності. Аліменти,   присуджені   дружині   під   час   вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду. Право на утримання вагітна дружина,  а  також  дружина,  з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.

Право дружини, чоловіка на утримання, що виникло під час перебування у шлюбі не припиняється і після розірвання шлюбу та існує не залежно від того  перебували між собою чоловік та жінка у шлюбі чи ні. Сімейний кодекс України визначає, що якщо жінка та чоловік,  які не  перебувають  у  шлюбі  між собою,  тривалий час проживали однією сім’єю, той із них, хто став непрацездатним  під  час  спільного проживання,  має   право   на отримання утримання.

Проте, існують певні умови, тільки за дотриманням яких можна отримати від чоловіка, жінки аліменти.

Ст. 76 СК України визначає, що після розірвання шлюбу особа має право на утримання,  якщо вона:

 • стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної  допомоги  і за умови, що   колишній   чоловік,   колишня  дружина  може  надавати матеріальну допомогу. Тобто, йдеться про наявність у іншого з подружжя матеріальної можливості підтримувати чоловіка, дружину.
 • стала інвалідом після спливу одного року від дня розірвання шлюбу,  якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки  щодо  неї колишнього чоловіка, колишньої дружини під час шлюбу.
 • на  момент  розірвання  шлюбу  особі, до досягнення встановленого законом  пенсійного  віку  залишилося  не більш як п’ять років,  і вона, він матимуть право на утримання після досягнення цього пенсійного  віку,  за  умови,  що  у  шлюбі  вони спільно проживали не менш як десять років.
 • у  зв’язку з вихованням дитини,  веденням домашнього господарства,  піклуванням про членів сім’ї,  хворобою або  іншими обставинами,  що  мають істотне значення,  один із подружжя не мав можливості одержати освіту,  працювати, зайняти відповідну посаду, він  має  право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що  колишній  чоловік,  колишня  дружина може надавати матеріальну допомогу.  Право на утримання у  цьому  випадку  триває  протягом  трьох років від дня розірвання шлюбу.

Певні особливості в отриманні аліментів від іншого з подружжя передбачені у випадку проживання з ним, нею дитини:

 • Дружина, з  якою проживає дитина,  має право на утримання від чоловіка – батька дитини, а чоловік, з яким проживає дитина від дружини – матері дитини, до досягнення дитиною трьох років.
 • Якщо дитина має вади фізичного  або  психічного  розвитку,
  дружина, чоловік з  якою, яким  проживає  дитина,  має  право  на утримання до досягнення дитиною шести років.
 • Право на утримання особа  з якою  проживає  дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища,  за  умови,  що  чоловік, дружина може надавати їй матеріальну допомогу.
 • Якщо  один  із  подружжя,  в  тому  числі  і працездатний, проживає  з  дитиною-інвалідом,  яка  не   може   обходитися   без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на  утримання  триває протягом всього часу проживання з дитиною-інвалідом  та   опікування   нею   і   не   залежить   від матеріального становища.

Вищевказані права на утримання від чоловіка, дружини стосуються також осіб, які не перебувають у шлюбі між собою.

Аліменти (утримання) одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою. За рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі.

Аліменти одному з подружжя  сплачуються   щомісячно. Проте, в певних випадках, аліменти можуть сплачуватись наперед за  взаємною  згодою, або у випадку, якщо  утримувач (платник аліментів)  виїжджає   на   постійне   місце проживання  у державу,  з якою Україна не має договору про надання правової допомоги.

Також подружжя має право укласти між собою договір про надання утримання одному з них,  у якому  визначаються умови,  розмір та строки  виплати аліментів.  Договір  укладається  у  письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із подружжя  свого  обов’язку  за договором  про  надання  утримання  аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

[/smsbill_pass]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *