Трансформація судової системи в Україні

Судова система посідає ключове місце в здійсненні правосуддя в країні. Проте в нашій державі судова система є вкрай корумпованою та неефективною. Звертаючись до суду, особа очікує справедливого та законного вирішення справи.
Одним з завдань України в Угоді про асоціацію з ЄС є трансформування Україною власної судової ланки, впровадження ефективних реформ, які будуть спроможні захистити права та інтереси громадянина, на чиїй стороні правда, а не того, хто більше заплатив.


Саме висока корупція судів, бюрократизм нашої держави заважають її громадянам отримати право на чесний та справедливий суд. Адже права та свободи людини і громадянина захищаються судом (ст.55 Конституції України). Конституція як закон, що має найвищу силу, нехтується судовою системою.
У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожний має право на розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним судом. Проте які дії зробила попередня та чинна влада для руйнування корупції в судах, зменшення строку розгляду справ за роки незалежності ? Відповідь очевидна.
Так, у квітні цього року був прийнятий Закон України “Про відновлення довіри до судової влади в Україні”, який містить у собі положення про перевірку суддів, яку може ініціювати простий громадянин, подавши заяву на рішення суду, що відноситься до періоду з 21 листопада 2013 року до Тимчасової спеціальної комісії. Це стосується рішень з так званим «політичним» елементом. Проте, обізнаність пересічних громадян з цим законом навряд існує.
Для того, щоб судова система в Україні дійсно працювала, а не просто існувала, як зараз, перш за все необхідно відновити ту незалежність суду, яка закріплена в основному законі. Судами не може керувати ні президент, ні депутати, ні чиновники будь-якого рівня.
По-друге, необхідно відновити довіру громадян до суду як органу захисту прав та інтересів.
По-третє, всіх суддів, які були залучені до винесення незаконних рішень потрібно звільнити, а прийняти нових, з незаплямованою репутацією.
Також необхідно реформувати механізм прийняття на посаду суддів, покращити матеріально-технічне забезпечення судів.
Суди повинні працювати на громадян, а не на політику.

 

Прадід Інеса

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *