Як правильно написати заяву про злочин за новим КПК

 

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №1050 від 19.11.2012 р. затверджено Інструкцію про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події.

Дана Інструкція, зокрема, встановлює порядок ведення єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення.

Згідно п.2.1 даної Інструкції прийняття заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, здійснюється цілодобово та негайно, тим органом внутрішніх справ, до якого надійшла заява чи повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, або самостійне виявлення слідчим або іншою службовою особою органу внутрішніх справ з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

 

Про вчинення злочину можна повідомити за телефоном «102». Дзвінки на цей номер є безкоштовними навіть з мобільного. За повідомленням про вчинення злочину на місце виїжджає слідчо-оперативна чи оперативна група.

Крім цього можна особисто усно звернутись із повідомленням про вчинення кримінального правопорушення. При особистому зверненні із заявою про вчинене кримінальне правопорушення оформляються протоколи усних заяв оперативним черговим або іншою службовою особою в кімнаті для приймання громадян і відомості про це відразу реєструються в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події.

Також заява про вчинення злочину може бути подана письмово.

Заява повинна бути адресована органу досудового слідства.

Згідно ст.38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є слідчі підрозділи:

1) органів внутрішніх справ;

2) органів безпеки;

3) органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства;

4) органів державного бюро розслідувань.

На даний час із цих органів досудового розслідування ще не створено орган державного бюро розслідувань.

Правила підслідності визначені ст.216 КПК України. Зокрема, якщо не встановлено інший порядок проведення досудового слідства, слідство проводиться слідчими органів внутрішніх справ.

Місце проведення досудового слідства визначається за нормою ст.218 КПК України.

За місцем вчинення кримінального правопорушення і подається заява про вчинення злочину. Як приклад, якщо крадіжку вчинено в м.Свалява, то заяву про вчинення злочину слід подавати до Свалявського РВ УМВС України в Закарпатській області, а не Ужгородського чи будь-якого іншого.

Якщо місце вчинення кримінального правопорушення невідоме або його вчинено за межами України, місце проведення досудового розслідування визначає відповідний прокурор з урахуванням місця виявлення ознак кримінального правопорушення, місця перебування підозрюваного чи більшості свідків, місця закінчення кримінального правопорушення або настання його наслідків тощо.

Законодавством не передбачено особливих вимог чи певної форми щодо написання заяви про вчинення злочину. Але, в будь-якому разі вона повинна містити конкретні відомості про вчинення злочину та прохання особи прийняти та невідкладно зареєструвати заяву про вчинення злочину до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також розпочати за цією заявою досудове розслідування у формі досудового слідства.

Якщо звернення не є анонімним, то доцільно зазначити своє прізвище, ім’я та по батькові (найменування для юридичних осіб), адресу та номер телефону.

Письмова заява може бути передана при особистому зверненні, або надіслана поштою, телеграфом, факсимільним зв’язком або іншим видом зв’язку.

Для кращого контролю за внесенням відомостей до Єдиного реєстру досудових розсдіжувань, заяву про вчинення злочину краще подавати особисто, або через пошту рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Так заявник зможе проконтролювати своєчасність внесення відомостей, викладених в заяві до Єдиного реєстру досудових розслідувань та проведення досудового слідства. У випадку бездіяльності органу досудового слідства, заявник матиме змогу оскаржити таку бездіяльність до слідчого судді чи прокурора.

 

Зразок заяви про вчинення злочину можна знайти на даному сайті.

Крім цього, адвокатом Чундак М.В. надається правова допомога у складанні даних заяв.

Контактні дані адвоката вказані в розділі «Контакти».

Один коментар для “Як правильно написати заяву про злочин за новим КПК”

  1. Допоможіть, будь-ласка скласти заяву на бездіяльнысть слідчого. Справа йдеться про невиплату заробітньої плати, для чого після заяви про її виплату людину звільняють через три дні начебто за прогули, не зважаючи на те, що людина на лікарняному. Після заведення кримінального провадження проводиться скасування наказу про звільнення, а при з’явленні на роботу видається такий самий наказ про звільнення. Слідчий, як вбачається з його розмови – не збирається нічого робити, до інспекціїї з трудових прав під час проведення слідства,- ззвернутись можна, але інспекція не буде розглядати поки йдеться слідство. Заяву на ім”я начальника РУ ГУ підготовлено, але за приписами треба подати оскарження на протизаконні дії правопорушника і тільки тоді буде вважатися правовий розгляд з предмету притягнення до відповідальності. Усе має включати притігнення за ст. кк про невиплату зарплати, лікарняних, незаконне звільнення під час лікування, підробка актів про невихід на роботу та з цих обставин – шахрайство з помсти і нанесення значних матеріальних збитків. Зарплата становить приблизно 1200000 грн. плюс лікарняні за 100 днів, плюс відпускні за 8 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *