Як стягнути аліменти на дитину

Як зобов’язати одного з батьків утримувати дитину та добровільно сплачувати аліменти? Досить важливе питання, яким задається не один, що залишився доглядати за дитиною не маючи при цьому змоги утримувати її та задовольняти її потреби.  Законодавство з цього приводу визначає, що батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття та брати участь у їх вихованні та розвитку, незалежно від того з ким проживає дитина. Навіть особа, позбавлена батьківських прав не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

Якщо в добровільному порядку батько (мати) дитини відмовляються від своїх обов’язків утримувати дитину, зобов’язати виплачувати аліменти може суд. В такому випадку необхідно подати до суду позовну заяву про стягнення аліментів. Зазвичай такий позов може бути поєднаний з проханням розірвати шлюб та визначити місце проживання дитини. В позовній заяві вказується місце проживання (перебування) відповідача (особи з якої належить стягувати аліменти), однак, якщо вам такі дані невідомі, то суд може ухвалою оголосити
його розшук.

До позовної заяви не додається квитанція про оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, так як ці витрати не сплачуються при зверненні до суду, а покладаються на сторони після розгляду справи судом. Державне мито також сплачувати непотрібно. В поданні заяви про стягнення аліментів є й інші переваги. Ви можете самостійно обрати суд де буде розглядатися справа. Тобто це може бути не той суд, де проживає відповідач, а той де знаходитесь ви, що є найбільш сприятливим, зважаючи на те, що вам
не доведеться їздити на судові засідання в інше місто чи район. Дана справа розглядається судом протягом місяця, однак, зважаючи на те, що в деяких регіонах суди надміру навантажені, розгляд справи може дещо затягнутись.

Аліменти, в разі задоволення позову, присуджуються з дня подання позовної заяви та у цій справі суд може допустити негайне виконання рішення, якщо стягнення проводиться в межах суми платежу за один місяць.

Щодо самої суми платежу, можу зазначити, що в позові ви самостійно вказуєте як повинен визначатись розмір аліментів: чи це буде фіксована (тверда) сума, наприклад, 400 грн. в місяць, чи визначатиметься у відсотках від заробітної плати, наприклад 30% від заробітної плати. Який спосіб обрати вирішувати вам, адже кожна така справа має свої особливості. Проте сам розмір частки та тверду суму визначатиме суд з врахуванням всіх обставин кожної справи, майнового стану, здоров’я, потреб дитини і т.д. Законодавством не визначено
максимального розміру аліментів, проте є мінімум, за яким розмір аліментів на одну дитину не може бути

меншим,   ніж   30  відсотків  прожиткового  мінімуму  для  дитини відповідного  віку, якщо ви заявляєте вимогу про стягнення аліментів у відсотках від заробітку.

Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі,  менше  ніж   30  відсотків  прожиткового  мінімуму  для  дитини відповідного віку, то дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів   і  30  відсотками  прожиткового  мінімуму  для  дитини

відповідного  віку.

Якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони  ухиляються  від  сплати  аліментів,  або не мають можливості утримувати   дитину,   дитині   призначається  тимчасова  державна допомога,  яка  не  може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму   для   дитини   відповідного  віку.  Виплата  тимчасової
державної  допомоги  здійснюється  за  рахунок  коштів  Державного бюджету України.

Щодо подання самої позовної заяви, також з зазначу, що якщо ви просите суд про присудження аліментів на дитину в розмірі тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб, то замість позовної заяви ви подаєте до суду заяву про видачу судового наказу. В чому є значні переваги, адже у разі прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, тобто прийняття вашої заяви, суд у триденний строк з моменту її постановлення видає судовий наказ по суті заявлених вимог, тобто про стягнення аліментів.

Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень, а отже вам не доведеться їздити на судові засідання, доводити в суді правомірність заявлених вами вимог та слухати заперечення особи, що ухиляється від добровільної участі в утриманні дитини.

Детальніше про наказне провадження та особливості стягнення аліментів буде описано в наступних статтях.

100 коментарів для “Як стягнути аліменти на дитину”

 1. Питання з приводу судового збору для наказного провадження(аліменти).
  Відповідно до ч. 1 п. 4 ст. 96 ЦПК України, судовий наказ може бути видано у разі, якщо заявлено вимогу про присудження аліментів на дитину в розмірі тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших зацікавлених осіб.
  Ст 99ЦПК- 1. За подання заяви про видачу судового наказу справляється
  судовий збір у розмірі, встановленому законом.

  ЗУ.Про судовий збір
  Стаття 3. Об’єкти справляння судового збору
  1. Судовий збір справляється:
  за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством;

  Стаття 4. Розміри ставок судового збору
  4) заяви про видачу судового наказу -50 відсотків ставки, що визначається з оспорюваної суми у разі звернення до суду з позовом у порядку позовного провадження
  Стаття 5. Пільги щодо сплати судового збору
  1. Від сплати судового збору звільняються:
  3) позивачі – за подання позовів про стягнення аліментів
  Тобто у разі звернення до суду з позовом (стягнення аліментів) у порядку позовного провадження на збір діє пільга. Як бути з наказовим провадженям?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Ваше запитання здається дивним. Ви наводите статті з закону і водночас не дочитуєте його до кінця. В ЗУ “Про судовий збір” вказано, що за видачу судового наказу сплачується збір в розмірі 50% ставки, що визначається з оспорюваної суми у разі звернення до суду з позовом в порядку позовного провадження. Тобто 50% з тої суми, яку б сплатив позивач при зверненні до суду в порядку позовного провадження. Як ви самі зазначили, і як вказано в ЗУ “Про судовий збір”, у позовах про стягнення аліментів позивачі звільняються від сплати судового збору і, відповідно, не можна платити судовий збір у розмірі 50% з нічого при зверненні до суду з заявою про видачу судового наказу. У цьому випадку судовій збір не сплачується.

 2. Як бути, якщо мати та батько дитини не перебували у шлюбі між собою? Як краще сфоррмулювати позовну заяву?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Для стягнення аліментів не має значення перебували батьки дитини між собою в шлюбі чи ні. Має значення тільки запис в свідоцтві про народження дитини про батьків дитини. Про те як краще вам сформулювати позовні вимоги можна сказати тільки проаналізувавши всю ситуацію.

 3. Мені головне, що зазначтити замість…
  “Я, Особа_1 – позивач, та відповідач – Особа_2 перебуваємо у шлюбі з 25 червня 2003 року.
  Від шлюбу маємо сина – Особу_, «__»_______ року народження.”
  … якщо ніякого шлюбу не було.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Зазначайте, що ви з відповідачем проживали в цивільному шлюбі, від якого у вас (дата народження) народилась дитина ПІБ (дитини). Про що в свідоцтво про народження дитини зроблений відповідний запис та відповідач ПІБ записаний як батько дитини.
   Якщо ж ви з батьком дитини не проживали разом, але в свідоцтві про народження він записаний як батько дитини, то формулюєте так: “______(дата народження дитини) у нас з відповідачем народилась дитина ПІБ (дитини), про що в свідоцтво про народження дитини зроблений відповідний запис та відповідач ПІБ записаний як батько дитини…”

 4. Доброго дня ! Дайте , будь ласка , відповідь на запитання : моїй донечці від першого шлюбу буде 18 років . Всі роки я отримувала еліменти . Зараз дитина навчається у ВУЗі на стаціонарному відділенні за кордоном . Чи зможу я отримувати еліменти до моменту закінчення навчання дитини ? Заздалегідь дякую .

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Згідно ст.199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
   Право на звернення до суду з позовом про стягнення
   аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також
   самі дочка, син, які продовжують навчання.
   Як бачите, чинне законодавство дозволяє отримувати аліменти і на повнолітніх дітей, якщо вони навчаються. При цьому не тільки ви, але й ваша дочка особисто може звернутись до суду з позовом про стягнення аліментів. Аліменти сплачуються до 23 років, або до припинення навчання, якщо припинення навчання відбувається раніше.

 5. ніде не можу добитися відповіді: як змінити розмір аліментів на 1/4 частки від зарплати чоловіка, бо у судовому наказі вказали стягувати лише 30 % прожиткового мінімуму ( а це значно менше, ніж 1/4 зарплати)?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   якщо суд видав наказ про стягнення аліментів в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму, то ви ніяк не змінити цей наказ. Щоб збільшити розмір аліментів вам необхідно повторно звернутись до суду з заявою про збільшення розміру аліментів та вказати причини, що змушують вас звертатись до суду з такою заявою та обгрунтувати можливість стягнення аліментів з чоловіка саме в такому розмірі.

 6. Добрий день.В мене є пенсія .тобто фіксований дохід.Чи можуть з мене стягувати аліменти з непостійного ,нефіксованого заробітку?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Питання не повинно полягати в тому фіксований дохід чи не фіксований. Якщо відкрите виконавче провадження, то стягнення проводиться на всі види доходів, за вийнятків тих, що прямо передбачені цивільним законодавством.
   Стягнення не може бути звернено на такі виплати:
   1) вихідну допомогу, що виплачується в разі звільнення
   працівника;
   2) компенсацію працівнику за невикористану відпустку, крім
   випадків, коли особа під час звільнення одержує компенсацію за
   відпустку, не використану протягом кількох років;
   3) компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням,
   направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим
   відрядженням;
   4) польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші
   кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;
   5) матеріальну допомогу особам, які втратили право на
   допомогу по безробіттю;
   6) допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;
   7) одноразову допомогу у зв’язку з народженням дитини;
   8) допомогу по догляду за дитиною;
   9) допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей
   віком до 16 років, по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчасовій
   непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також
   на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;
   10) допомогу на лікування;
   11) допомогу на поховання;
   12) щомісячну грошову допомогу у зв’язку з обмеженням
   споживання продуктів харчування місцевого виробництва та
   особистого підсобного господарства громадян, які проживають на
   території, що зазнала радіоактивного забруднення;
   13) дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і
   будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.
   Стягнення не здійснюється також із сум:
   1) неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги;
   2) грошової компенсації за видане обмундирування і натуральне
   постачання;
   3) вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з
   військової служби, служби в органах внутрішніх справ та Державної
   кримінально-виконавчої служби України, а також грошового
   забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках,
   передбачених законом.
   Якщо сум заробітку недостатньо, то здійснюється стягнення на майно.
   Згідно ст.74 ЗУ “Про виконавче провадження” у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернене на майно боржника.
   Крім цього , за наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів за ст.164 Кримінального кодексу України.

 7. Здравствуйте!!! у меня проблема! помогите ее решить! мне 21 год, я учусь в университете. Родители развелись,когда мне было 3 года. Я живу с мамой, которая одна меня содержит. Отец проживает в России, и является гражданином России! я хочу подать на алименты! Согласно СКУ, он обязан меня, как один из родителей содержать! Как это сделать, и есть ли шансы у меня? Спасибо!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Шанси у вас є, так як особа, що навчається має право на отримання аліментів до 23 років. Проте, ваш позов ускладнений тим, що батько – громадянин Росії. Самостійно та без допомоги фахівця вам буде важко визначитись з порядком подання позову. На ваше прохання я можу підготувати позовну заяву.

 8. Будь ласка, допоможить зрозуміти рішення суду і як допомогти братові в його нелегкій проблемі!..
  По рішенню суду йому присуджені “аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частини від заробітку(доходу) щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму дитини відповідно віку, починаючи з … і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.”
  Він працював і зараз працює. Але зарплата невелика. Відраховують з підприємства і так допомагає. Але в мінімумі вираховують не 30% ПМ – а 60%ПМ, тобто на кожну дитину, чого немає в рішенні суду. 1/3 його доходу ледве перекриває 30% ПМ.
  Таким чином із місяця в місяц зростає його заборгованість з аліментів, а йому самому на прожиття майже нічого не залишається. Стара мати допомагає на свою пенсію в 1000 грн.Нерухомого майна у нього немає, а рухоме усе забрала колишня жінка. Діти вже не маленькі, спілкуються часто і надалі з батьком відносини підтримуються.
  Але ж я не знаю як допомогти йому.Бо щось в тих аліментах не те. По-перше: на мою думку… в рішенні суду не вказано, до якого часу повинні стягуватися аліменти на молодшу дитину. По-друге: мене смутила само …”відповідно віку”. Проте обидві дитини однієї вікової групи від 6 до 18 років. Може суд щось не дописав в своєму рішенні… що таке сталося з тими нарахуваннями. ТО мені потрібно звернутися за додатковим рішенням, чи якось переглянути той розмір аліментів?.. То як той позов тоді назвати?..
  Буду дуже вдячна Вам за відповідь!..

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Ви відправили мені повиний текст рішення? Як на мене, то тут чогось не вистачає. Якщо рішення в точності відповідає тексту, який ви мені відправили, то ваш брат дійсно повинен платити на утримання двох дітей тільки 1/3 частину заробітку, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Даний прожитковий мінімум змінюється, зазвичай, щокварталу. Однак, сума відрахувань з заробітної плати не може перевищувати 50%. Наприклад, якщо у брата заробітна плата до виплати складає 500 грн., а платити він повинен 300 грн., то з заробітної плати знімуть не більше 250 грн. Згідно ст.128 Кодексу законів про праю України розмір усіх відрахувань з зарплати не може перевищувати п’ятидесяти процентів заробітної плати, яка належить до виплати працівникові.
   Якщо цієї суми не достатньо для виплати аліментів, то отримувач аліментів – мати дитини може звернутись до органів соц.захисту для призначення допомоги, відповідно до постанови КМУ від 22 лютого 2006 р. N 189 “Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме”.
   Згідно п.6 даної постанови для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування):
   – заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
   – копію свідоцтва про народження дитини;
   – довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини;
   – довідку про реєстрацію місця проживання (перебування)
   одержувача.
   Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова
   допомога, додатково подаються такі документи:
   – рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з
   батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби,
   що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом
   шести місяців, що передують місяцю звернення;
   – довідка відповідної установи про перебування одного з батьків
   під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях
   позбавлення волі, визнання його в установленому порядку
   недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
   – повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце
   проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
   У випадках, якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці
   між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить
   30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для
   дитини відповідного віку, то подається довідка про розмір аліментів.
   Рішення про призначення або відмову в призначенні
   тимчасової допомоги приймається органом праці та соціального
   захисту населення протягом десяти календарних днів після
   надходження усіх необхідних документів.
   Однак, якщо в майбутньому фінансове становище брата покращиться і він зможе виплачувати аліменти в повному розмірі, то органи соц.захисту можуть звернутись до суду з позовом про стягнення виплачених сум тимчасової допомоги.
   В будь-якому випадку, вам краще звернутись до суду з заявою про розяснення рішення суду. Тоді суд чітко розяснить в якому розмірі слід проводити стягнення аліментів.

 9. Дуже Вам дякую за відповідь! Я, навіть, вже і не очікувала… Дуже Вам дякую!..
  Усе так, я відправила Вам повний текст того рішення. ВЖЕ маю “розяснення” того суду щодо “мінімального розміру на двох дітей”, де вказано, що ” в резолютивній частині про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей:згідно ч.2 ст.182 СК України судом визначений мінімальний розмір аліментів на одну дитину – не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.” УСЕ !!! Я так і зрозуміла, що “нижня межа” – це 30 % ПМ дитини, але ж дитини однієї (до речі-діти однієї вікової категорії). І в виконавчому листі -“стягнути 1/3 але не менше 30% ПМ дитини”… ані про яку кількісь дітей більше ніде не йдеться. Але ж бухгалтерія стягує той мінімум – як 60 % ПМ на двох дітей, а не 30% як в рішенні(“головне – щоб не менше”… і про кількість дітей завжди перепитують). Ну і зрозуміло, якщо 1/3 зарплати більше, то стягнуть ту 1/3, а не “нижню межу”.Тобто – в рішенні і виконавчому одне, а стягують відповідно до Сімейного кодексу – на кожну дитину по 30% прожит.мінімуму.
  Може так і потрібно робити, бо це є Закон… то навіщо тоді рішення суду???… яке, до речі, саме і повинно насамперед виконуватися!..і де повинно бути усе чітко прописано! Але…
  Суддя за 5 хвилин призначила тоді ті аліменти в межах позову колишньої жінки. Ото так і сталося – що сталося! Тоді,я вже зрозуміла, і треба було негайно оскаржити рішення суду, але ж… тоді всі зрозуміли те рішення саме як 1/3 від зарплати(бо це ВСЕ було неочікуваним)…
  Може звернутися ще за одним розясненням -“в якому розмірі слід проводити стягнення аліментів”. Може я не так ставила питання… Та нехай брат тепер сам до судді сходить, якщо знову візьмуть ту заяву до розгляду… А може взагалі змінити той “розмір” на “тверду ставку”, але в іншому суді… без усіляких тих, але не менше…
  І ще – в нашому місті тимчасову допомогу не призначають, якщо батько працює і сплачує аліменти, хоча б і не в повному обсязі… ТО є така практика!
  “Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший…” тут без питань – доплачують. Але сумнівно, шоб потім цю різницю стягували з батька… Але ж, усіляке буває!..
  Вибачте, що відволікаю, бо розумію Вашу навантаженість!Дякую Вам щиро за те, що Ви є і допомагаєте людям!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Крім практики є ще Закон і він однозначний. Неправомірні дії, які ви вважаєте практикою, можна оскаржити в судовому порядку. Якщо доходу вашого брата не вистачає для сплати аліментів він має право звернутись до суду з заявою про зменшення розміру аліментів. В заяві слід вказати про певні нові обставини, в силу яких він не може сплачувати аліменти у визначеному рішенням суду розмірі.

 10. Доброго дня!Вибачте,що звертаюсь з банальним питанням… Тато моєї неповнолітньої дитини офіційно не працює.Чи повинен він сплачувати дитині аліменти? Якщо так, то в якому розмірі (граничний варіант)? Дуже дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Вероніка, батько дитини повинен і платити аліменти і виконувати інші батьківські обовязки. Інакше його можна позбавити батьківських прав. Розмір аліментів на одну дитину не може бути менше ніж 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Якщо він не в змозі сплачувати аліменти, ви матимете право звертатись до органів соц.захисту для призначення тимчасової допомоги не менше 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. В будь-якому випадку ваша дитина повинна отримувати забезпечення в розмірі не менше цього гарантованого мінімуму.

 11. Доброго дня.
  В нас виникла така ситуація, мій брат навчається у ВНЗ на контракті (8,5 тис в рік), мама отримує заробітну плату в розьірі 1205 грн (без вирахуваня),
  до 18-річного віку брата

  Підскажіть будь-ласка як правильно підготовити позовну заяву на стягнення алімінтів, коли дитина навчається у ВНЗ, та які документи потрібно додати до заяви (якщо якісь потрібно)?
  Мі

 12. Доброго дня.
  Я хотіла вас запитати, як правильно підготувати позовну заяву, на стягнення аліментів на період навчання дитиною у ВНЗ і які довідки потрібно додати до заяви (якщо такі потрібно)?
  Мій брат навчається у ВНЗ на контрактній формі навчання (8,5 тис в рік), мамина заробітна плата 1100-без вирахувань, брат має проблеми зі здоровям (пролапс ментрального клапана, сколіоз). Його балько пенсіонер і приїхати до суду (з Чернігова -до Житомира) фізично не в змозі. Підскажіть як правильно підготувати позовну заяву, і чи можна вирішити це питання буз присутності батька (звичайно, якщо так можливо).Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Перегляньте зразок позовної заяви про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини.

 13. Добрий день!
  Я заміжня і маю спільну дитину 5 років. Мій чоловік платив аліменти на сина від першого шлюбу до 18 років, зараз сину 20 років він не працює і навчається заочно у ВНЗ. Колишня дружина подала на аліменти до 23 років (1/4 всіх доходів) не повідомивши про це чоловіка, виконавчий лист на роботу чоловіка прийшов через рік і з чоловіка знімають 50 відсотків, бо є не з його вини заборгованість. Але чоловік майно свої подарував сину, нерухомості не має, знімаємо квартиру, маємо дитину 5 років. Як нам бути? Може мені, його дружині подати на аліменти на дитину 5 років, щоб були менші повнолітньому сину? Дуже дякую за порозуміння. Олена

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Ваше запитання трохи нечітке і мені важко зрозуміти хто кому що повинен платити. Аліменти повнолітний дитині сплачують тільки якщо батько дитини має змогу платити аліменти (ст.199 СК України). Якщо тільки зараз дізналися про рішення суду, то можна просити поновити строк на його оскарження та оскаржити рішення в апеляційному порядку. Якщо ж давно дізнались, то звертайтесь до суду з заявою про зміну розміру аліментів і просіть зменшити розмір аліментів.

 14. чи можна через суд змусити зробити тест на батьківство і домогтися аліментів від чоловіка, з яким в шлюбі не перебувала і який не визнає дитину?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Можна. Для цього вам слід подати в суд позовну заяву про встановлення батьківства дитини та стягнення аліментів. Під час судового розгляду справи, якщо батьківство не буде визнаватись батьком дитини, то вимагайте призначення експертизи, яка встановить, що дана особа дійсно є батьком дитини.

 15. Если мы с мужем в браке 10 лет, и у нас дочка 4 годика. могу ли я подать на алименты, но не разводиться

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Можете подати до суду позов про стягнення аліментів

 16. Мой брат развелся со своей женой в июне 2011 года, но до июня 2012 года они проживали вместе, всю зарплату он отдавал ей. Сейчас она подала на алименты с даты развода. Можно ли не платить алименты за тот период (июнь 2011-июнь 2012)? И еще он сомневается, что это его ребенок, хочет сделать експертизу ДНК, можно ли это приобщить к делу?И как это все оформить?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Для отримання консультації слід скористатись формою в розділі “Консультація ON-LINE” та оплатити консультацію в розділі “Оплата”

 17. Добрий день!Скажіть будь-ласка в нас така ситуація:мій чоловік сплачує аліменти на дитину від першої жінки(дитині 6 років),сплачує 1.4 із заробітньої плати,а зараз у нас народилася дитина.Якщо подати позов у суд щоб зменшити суму аліментів у звязку з народженням дитини,чи таке можливо чи ні?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Можливо, однак доведеться обгрунтувати, що у чоловіка змінився майновий стан – народилась дитина, яку необхідно утримувати, а заробітна плата не збільшувалась. Однак, слід врахувати, що мінімальний розмір аліментів становить тридцять відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Суд зменшує даний розмір, швидше як вийняток, ніж як правило.

 18. добрий день. Підскажіть будь ласка. Чоловік сплачує аліменти 1/4 від прожиткового мінімому.Дитині 10 років, він ніде не працює, деколи підробляє тобто постійної роботи немає. Скажіть яку суму потрібно платити. І чи можна змінити розмір аліментів.в нас є дитина 3 роки, я працюю. Чоловік підробляє і то літом частіше працює. дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Якщо немає доходу і в рішенні суду вказано, що сума не може бути меншою як 30 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то сплачується тільки ці 30% прожиткового мінімуму. Розмір аліментів може бути змінений за рішенням суду, але для цього необхідні вагомі підстави. Так як все рівно чоловік сплачує аліменти у мінімальному розмірі. Кожну ситуацію можна зрозуміти і якщо розсудити, то дійсно з невеликими доходом, новою сімєю, дитиною, сплачувати аліменти важко, але якби ви були суддею, яке рішення ви б прийняли? Ви б змогли присудити, щоб одна дитина не мала ні батька, ні грошей, а інша і повноцінну сімю, і рідного батька, і кошти на утримання?
   Для перегляду мінімального розміру аліментів вам необхідні серйозні, вагомі підстави.

 19. Скажіть будь – ласка, як можна зобовязати колишнього чоловіка платити аліменти з дійсних доходів. Він має нелегальний бізнес, по 2-3 рази щомісячно їздить за кордон, а подає довідки, що безробітний. Як на це вплинути і збільшити аліменти. Також вже 5 років зовсім не бачив дітей, не приймає участі у їх вихованні чи можна за це позбавити його батьківських прав?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Якщо він пять років не займається вихованням дітей, то його можна позбавити батьківських прав. Для цього слід звернутись з відповідним позовом до суду, попередньо зібравши всі необхідні документи.
   Що стосується розміру аліментів, то як ви вважаєте, чи можуть бути надані суду офіційні докази неофіційних доходів? Як визначити ніде не зафіксований розмір доходів?
   У вирішенні даного питання вам може суттєво допомогти податкова та центр зайнятості, де отримується допомога по безробіттю (звісно, якщо він отримує допомогу по безробіттю).
   Має також суттєве значення чи повенен колишній чоловік сплачувати вам аліменти на підставі договору або рішення суду. Тоді мова може йти навіть про злочин – ухиляння від сплати аліментів.
   Взагалі, однозначної відповіді в усному режимі, з аналізу декількох слів, неможливо надати. Адже, важливою може бути кожна деталь.
   Це саме той випадок, в якому необхідно звернутись до кваліфікованого адвоката, який проаналізує ситуацію на місці, збере необхідні докази, з урахуванням специфіки справи, визначить, які докази можна отримати та надати, чітко обере тактику для оптимального захисту ваших інтересів та інтересів ваших дітей.

 20. Скажіть,будь-ласка, чи потрібно дооформлювати додаткові документи на отримання аліментів на дитину,якщо дитині виповнилось 18 років і вона навчається.
  Дякую!!!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня, Тетяна! Якщо у вас в рішенні суду було зазначено про сплату аліментів до досягнення дитиною 18 років, то зараз необхідно подавати позов про стягнення аліментів на повнолітню дитину і, крім інших документів, слід також додавати довідку з місця навчання про те, що дитина справді навчається.

 21. Скажіть ,будь-ласка,хочу подати бувшого чоловіка на сплату аліменті, він військовий пенсіонер але має ще крім того добре оплачувальну роботу.Він стверджує що офіційно там не влаштовний хоча являється начальником.Чи можу я якимсь чином довести його дохід з цієї роботи, щоб довести основне джерело доходів, чи тільки з пенсії будуть відраховувати відсоток для сплати. В мне двоє неповнолітніх дітей,на який відсоток я можу розраховувати. Дякую!!!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня, Анна! Самостійно ви не зможете отримати відомості про його дохід, а якщо вам це і вдасться, то не зможете використати цю інформацію в суді. Однак, ви можете подати суду клопотання про витребування доказів – відомостей про дохід колишнього чоловіка. На запит суду така інформація надається. Розмір аліментів залежить від різних обставин – від розміру вашого доходу, від доходів та можливості колишнього чоловіка сплачувати аліменти, потреб дітей і т.д.. Законодавством визначений тільки мінімальний розмір аліментів – 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

 22. Доброго дня. У мене така ситуація. Колишній чоловік виїхав у Росію і вже отримав громадянство. Спочатку він платив аліменти офіційно, а рік назад сказав, що буде пересилати гроші сам, тому що переходить на іншу роботу та оформляти не хоче. Я погодилась і майже рік так було. Та на даний час у нього зіпсувалися стосунки з дітьми, і він платити не хоче. Я просила його, щоб надав дані про місце роботи, та він не хоче. Працює та проживає в Ямало-Ненецьому окрузі. Дуже хочу добитися справедливості дя дітей. Допоможіть будьласка. Рішення суду маю, і хочу лише те, що належить дітям по закону. Ольга

 23. здраствуйте.подсажите пожалуйста,как взыскать алименты с гражданского мужа,который находится сейчас в местах лишения свободы?спасибо

 24. Доброго вечора! Мій брат отримує мінімальну по Україні зарплату 1220 грн. 50% з нього утримують аліменти на дитину від першого шлюбу (за рішенням суду 1/4 від доходу і ще борг по аліментах, тому 50%).Сьогодні йому присудили виплачувати ще 1/5 на дитину від другого шлюбу. На життя йому після всіх відрахувань залишається 300 грн. Він хоче подати на зменшення до 1/3 на обох дітей(по 1/6 на кожну). Чи може суд прийняти його сторону? І чи можна подати позов по місцю проживання однієї з колишніх дружин та одночасно залучити й іншу дружину для спільного розгляду справи? У такому випадку вказувати два відповідача, чи одну дружину як відповідача, а іншу – як третю особу? Буду вдячна за відповідь!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня, Олено! У випадку вашого брата буде краще, якщо він подасть дві окремі заяви про зменшення розміру аліментів і як підставу для зменшення зазначить сплату аліментів на утримання другої дитини. До заяв необхідно додати довідки з виконавчої, а також довідки з місця роботи про розмір заробітної плати та розмір заробітної плати, яка виплачена йому після всіх стягнень відрахувань на податки і збори із заробітної плати та аліментів. Заяви треба подавати за місцем проживання колишніх дружин. Якщо надішлете на мою електронну пошту, вказану в розділі “Контакти” необхідні документи, то я можу підготувати ці заяви для подання до суду.

 25. Добрый день! Подскажите пожалуйста номер статьи закона по которой я имею право подать исковое заявление в суд не по месту прописки, а по месту проживания. Дело в том, что я прописана в Луганской обл, проживаю с ребенком на данный момент в Харьковской, а ответчик прописан и проживает в Луганской обл. Хочу подать иск в Харьковской обл.
  И другой вопрос: в исковом заявлении на алименты указывать 30% от прожиточного уровня или другое процентное соотношение? Если я знаю, что у ответчика есть дочь от первого брака на которую он платит алименты.
  Спасибо!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Згідно ч.1 ст.110 Цивільного процесуального кодексу України позови про стягнення аліментів, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача. У позові про стягнення аліментів ви самостійно визначаєте ту суму аліментів, яку маєте намір отримувати від відповідача на утримання дитини. Якщо відповідач ніде не працює, має нерегулярний або мінливий дохід, то доцільніше просити суд визначити аліменти в твердій сумі. Наприклад 700 гривень щомісячно до повноліття дитини. Або іншу суму на ваш розсуд, необхідну для утримання дитини. Якщо відповідач має стабільний дохід, то можна просити у відсотках. Тридцять відсотків, про які ви пишете, це є мінімальний розмір аліментів. В позові, зазвичай, зазначається 1/3 чи 1/4 від доходу, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Але поки я не знаю обставин саме вашої справи, то не можу надати більш чітку пораду. В цих справах потрібно враховувати і ваші доходи, і потреби дитини, і необхідність понесення додаткових витрат на утримання дитини і майновий стан відповідача і т.д. Тобто, є багато різних обставин. За більш детальною консультацією, зазначивши більше інформації, можете звертатись на мою електронну адресу, яка вказана в розділі “Контакти”.

 26. доброго дня! у мене таке запитання: я розлучена і отримую від колишнього чоловвіка на утримання нашої спільної дитини аліменти в розмірі 500 грн. подавала на ці аліменти коли він ще ніде не працював! на даний час він влаштувався на роботу. чи можу я подати нову заяву на суд, щоб утримувались аліменти з його зартлати? скільки це буде процентів? і ще одне питання де я маю подавати цю заяву на суд….за місцем моєї приписки чи його, оскільки ми проживаєм в різних містах? ДЯКУЮ!!!

 27. Добрий день.
  моя дружина подала на розлучення і аліменти, так як вона з донецька, а я зі львова і вона підтримує федералізацію донбасу і.т.д.. В нас дитина 2,8років. Вона забралі всі гроші материнського капітала, якого не витрачала за 3 роки і пішла з дитиною на зйомну квартиру. ніде не працює. У мене своя власна 2кімн квартира, в якій вони обоє прописані.
  У мене ще є дитина від першого шлюбу, на яку я виплачував 9 років аліменти 25% від зарплати а останній місяць 16,6%, тому що на моє прохання перша дружина погодилась на зменшення аліментів.
  Теперішня дружина подала на 25% від зарплати і розлучення.
  Дружина хоче багатого папіка і не працювати.
  Живемо окремо вже півроку. Я через день забираю свою доньку до себе, на вихідних вона ночує у мене. переводжу дружині кошти поштою, купляю дитині одяг, ручі, іграшки, збираю чеки, як доказову базу. за 6 міс епізодично не рахуючи перевів 9 тисяч грн.
  Теперішня каже, щоб я переписував власну квартиру а сам забирався геть.
  у нас період примирення, але безрезультатно- каже що народила дитину для себе. В неї баба розлучена, мама розлучена, і вона йде тією ж дорогою.
  Чи можна просити в суді про врахування моїх виплат їй і зменшення аліментів до 16,5%, та врахування моїх добровільних виплат їй і присудження стягнення аліментів з дати присуду а не з дати подачі заяви про розлучення.

 28. З чоловіком розведена уже 3 роки маю доньку якій 6 років.Суд присудив сплачувати аліменти на утримання доньки.Але уже 1рік він не платить сума заборгованості становить 6000гр.Виковець не виконує своєї роботиіприкриває його.Як мені буду.Домоможіть.Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Перш за все слід подати заяву державному виконавцю про надання інформації по виконавчому провадженні. Після цього вже буде чітко зрозуміло, які саме виконавчі дії проведені та чи проведені взагалі. В залежності від обставин слід буде вчиняти інші дії на виконання рішення – писати заяви, скарги. Напишіть листа на мою адресу електронної пошти, щоб я відправила вам примірний зразок такої заяви.

 29. Якщо моєму брату присудили виплачувати аліменти у розмірі 500грн. на одну дитину, а у нього їх двоє, але він не працює і тому виплачує аліменти в не повному обсязі, що йому за це грозить?? Підкажіть будь ласка)

 30. Добрий день . Чи можу я подати на аліменти мені 15 батьки розведені но проживають разом
  Батько не займаэця моїм вихованням і не тратить на мене не копійки , що мені робити ?

 31. Добрий день.Я отримувала тимчасову допомогуна дитину,батько якоі ухиляеться від сплати аліментів,але з 1 січня мені відмовили,тому що в рішенні суду вказано 400грн.в твердій грошовій сумі,але не менше 30%прожиткового мінімуму на дитину(сину 14 років),чи це правильно?у мене з/плата 1400грн.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Якщо вам відмовили тільки з цієї підстави, то відмова є незаконною. Ви маєте право оскаржити відмову до суду.

 32. Підскажіть будь-ласка як правильно написати заяву на отримання аліментів на повнолітню дитину, яка знаходиться у мене під опікою, якщо її батько пенсіонер, а вона навчається в коледжі

 33. Доброго дня.Прошу допомоги. Моя дочка прожила із хлопцем 1 рік,завагітніла три місяці вагітність.Зараз він її покидає, вигонить,гуляє з іншими і не ночує з нею. Каже,що дитина не моя,бо штампу в паспорті немає. Як доказати батьківство,і стягнення на аліменти при народженні дитини? Чи краще оформлятися як мати-одиначка? І чи в свідоцтві про народження записувати дитину на прізвище та по батькові батька? Завчасно дякую за відповідь

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Можна буде встановити батьківство в судовому порядку. Думаю проблеми з доказами бути не має, оскільки вони проживали майже 1 рік разом. Також дочка може подати до нього позов про стягнення аліментів як на дитину, так і на неї. Адже вона здійснюватиме догляд за дитиною і працювати не зможе. Якщо вона залишить все як є і буде як мати-одиночка, то зможе отримувати тільки допомогу від держави. Аліменти вона отримати не зможе, а через якийсь час і на спадщину її дитина права не матиме.

 34. Доброго дня. Підскажіть будьласка, якщо чоловік йде в АТО за контрактом і ми з ним у шлюбі але він не надає ніякої допомоги на дитину ак добитися з нього аліменти? чи це можливо?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Можливо звісно. Якщо в добровільному порядку чоловік аліменти не сплачує на утримання дітей, то тоді питання вирішується в судовому порядку. Норми Конституції і Сімейного кодексу ще ніхто не відміняв. Таке рішення виконуватиметься через виконавчу службу за місцем роботи чоловіка. У вашому випадку слід буде з’ясувати де чоловік працює на постійній основі, адже в зону АТО він може бути відряджений тимчасово.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Збільшити розмір аліментів можуть. Права і обов’язки батьків є рівними. Тому участь в утриманні дитини зобов’язані брати обоє батьків. Якщо один з батьків платить мінімальний розмір аліментів, то інший може звернутись із заявою до суду про збільшення розміру аліментів. При цьому суд. звісно ж, буде враховувати майнове становище платника аліментів, але суд завжди повнен виходити і з потреб дитини.

 35. Добрий день.
  Підскажіть будь ласка, які виконавчі дії повинен виконати державний виконавець та в які строки після винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження при стягненні заборгованності по аліментам?

  Боржник в 2015 році був призваний до ЗСУ та на основі цього ВП було призупинено. Проте в 2016 році його було демобілізовано і державний виконавець за моєю заявою поновила ВП. Сказала, що направить йому виклик, якщо він протягом одного місяця не з’явиться, то вдруге направить виклик. Якщо ж і після цього не з’явиться протягом місяця, то проведе вихід за місцем його проживання, якщо нікого не буде дома, то через місяц знову вийдуть за місцем проживання і якщо і тоді не буде нікого, то подасть клопотання до суду про примусове проникнення в квартиру для проведення опису майна боржника.
  Наскільки правомірні перелічені виконавчі дії виконавця і термін їх виконання? Це ще 5 місяців чекати примусового виконання рішення суду. А борг росте і дитина кожен день хоче їсти.
  На данний час в мене погіршився майновий стан, плюс вже місяць знаходжусь на лікарняному. Самостійно дуже важко підтримувати той гідний стан виховання дитини, який я підтримувала протягом 3 років, які батько дитини ухиляється від сплати аліментів.
  Тому мені необхідно знати, які дії я можу вчинити, щоб якость поворушити державного виконавця і змусити її виконувати її посадові обов’язкі згідно законодавства.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   У виконавця є достатньо можливостей для виконання судового рішення. Розшук майна – не єдина дія, яку може вчинити виконавець. Можете написати на нього скаргу безпосередньому начальнику.

 36. І ще таке уточнення: заробітна плата, що боржник отримував в збройних силах України та виплата дембельських не входить до його суми доходу, за яким проводяться відрахування аліментів? чи я помиляюсь і все-такі ці суми також повинні враховуватись?
  дякую за відповідь!

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Із заробітної плати стягнення проводиться на загальних підставах. Проте з вихідної допомоги в разі звільнення (виходу у відставку) з
   військової служби, служби в органах внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового
   забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом стягнення виконавцем не здійснюється.

 37. Добрый день. Хочу подать на алименты в размере не 30%,а 50% так как на воспитании у меня находиться не совершеннолетний ребенок-инвалид (очень тяжелый) могу ли я это сделать подтвердив диагнозы выписками из истории болезни. . Спасибо

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Ви можете подати в суд і про стягнення аліментів в більшому розмірі, ніж 50 %. Який саме розмір стягувати вирішує суд з урахуванням обставин справи. Крім того, ви можете заявити вимогу про стягнення додаткових витрат на утримання дитини, необхідних на лікування.

 38. Добрий вечір. Чотири роки назад написала відмову від отримання аліментів на сина. Тепер хотіла б поновити заяву і отримувати грошову допомогу. Куди іти? Дякую.

 39. Здравствуйте!Подскажите пожалуйста,как правильно в позовной заяве на алименты описать,что он уже платит алименты жене от первого брака.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Так і напишіть, що він вже платить аліменти колишній дружині. Але якби я готувала таку позовну заяву, то напевно не стала б зазначати такі відомості про іншу особу.

 40. Доброго дня.Склалась така ситуація що не можу добитись аліментів від колишнього чоловіка.Суд присудив платити 1200 в місяць на двох дітей.На даний момент він знаходиться в АТО по контракту.Виконавча служба розводить руками що військомат їм не надає данних.Я принесла їм довідку де знаходиться його частина.Сказали що подали запрос.Як можна добитись щоб він дійсно заплатив борг за два роки якщо навіть виконавча служба свою справу не робить так як треба.Дякую.

 41. Добрий день! Така ситуація: батько сплачував аліменти до повноліття і після 18 років,поки я навчалася в університеті, тобто ще 3 роки. Сам платити не хотів, все вирішувалося через суд, постійно! Тепер він хоче щоб платила аліменти йому я, так як він на групі. Каже що буде подавати на суд. Він має на це право? Я маю сплачувати йому аліменти? В якому розмірі? І до якого віку?

 42. Доброго вечора,я розлучена у шлюбі народився спільний син скажіть будь-ласка як подати чоловіка на елемента коли він з іншого району?чи можна подати по своїй місці приписки?дитині8років

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго вечора! Так, можете подавати в суд за вашим місцем проживання. Згідно ст.110 Цивільного процесуального кодексу України позов про стягнення аліментів може пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

 43. доброго дня.скажить будьласка,чи можу я сама в бугалтерию на роботу чоловика занести документи про алименти чи обовязково через виконавчу службу?

 44. Доброго вечора. Питаня в мене таке. 2 роки зустрічались з чоловіком, і я завагітніла. Від дитини він відмовляється, каже що не його. Але 7 місяців ходив до мене як не може бути. Зараз вже 8-й. Як мені правильно зробити родини й записати на його призведе і початкові. , та подати до суду на встановлення батьківства й стягнення аліментів, чи краще оформити на себе й зробити одинока маму. Дякую.

 45. Доброго вечора. Питаня в мене таке. 2 роки зустрічались з чоловіком, і я завагітніла. Від дитини він відмовляється, каже що не його. Але 7 місяців ходив до мене як не може бути. Зараз вже 8-й. Як мені правильно зробити родити й записати на його призвіще і побатькові , та подати до суду на встановлення батьківства й стягнення аліментів, чи краще оформити на себе й зробити одиноку маму. Дякую.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго ранку! Відповідно до ст.35 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. Тобто якщо він не визнає себе батьком дитини та не подає про це відповідної заяви, то дитину буде записано з вашим прізвищем, а по батькові буде записано за вашою вказівкою. До моменту винесення рішення судом та визнання його батьком дитини, ви будете мати право на отримання допомоги від держави, як одинока мати.
   Надалі ви зможете подати позов про визнання батьківства.
   Відповідно до ст.128 Сімейного кодексу України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
   Тобто потрібно зібрати докази і подати відповідний позов про визнання батьківства. Від батька дитини ви можете отримувати аліменти. Однак якщо в нього не буде ні доходу, ні майна, то аліменти стягнути з нього буде не так вже і просто. Мінімальний розмір аліментів на даний час становить 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак, крім матеріального питання, слід приділити увагу також іншим. Батько дитини матиме також право брати участь у вихованні дитини, побаченнях з нею і т.д. В тому числі він матиме право через суд просити залишити дитину проживати разом з ним. Адже права і обов’язки батьків є рівними.
   Тільки вам вирішувати як правильно вчинити. Але перед прийняттям рішення варто зважити всі обставини. В тому числі і те, що через деякий час у вас може бути інша сім’я, чоловік, який можливо захоче стати батьком вашій дитині.

 46. Доброго вечора! Я по усіх документах є матір’ю одиночкою. Дитина родилась
  за кордоном, але проживаємо в Україні. Записана на моє прізвище, І не вказано побатькові, стоїть прочерк. Дитині скоро сім років а допомоги я ніякої не полувала і не получаю. Зарас я замужем за іншим чоловіком і є друга дитина, але старша не є усиновленою чоловіком. Чи можу я подати на аліменти біологічного батька дитини, і що для цього потрібно?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Для того, щоб стягнути аліменти з батька дитини, необхідно, щоб він був записаний батьком. Якщо він відмовляється в добровільному порядку визнавати своє батьківство, то за вашою позовною заявою суд може визнати його батьком дитини. Але перед поданням такого позову доцільно зважити всі аспекти. До прикладу, батько дитини має рівне право брати участь у вихованні дитини, бачитись з нею, гуляти і т.д. Крім того, ваш новий чоловік цю дитину усиновити не зможе. Суд може зобов’язати батька дитини сплачувати аліменти. При цьому суд враховуватиме і його майновий стан. Зараз ви маєте право отримувати допомогу від держави на цю дитину.
   Для більш детальної консультації ви можете надати детальнішу інформацію на електронну пошту mariannasvl@ukr.net

 47. Доброго дня! Я отримую аліменти на двох дітей – 1/3 частину від заробітку, але не менше, ніж 30% прожиткового мінімуму дитини відповідного віку. Чоловік аліменти сплачує, але його зарплата невелика. Чи можу я якось отримати різницю від держави як у випадку з твердою сумою?
  І ще… в тому рішенні не прописано, що той мінімум на кожну дитину. То це на щось впливає?
  Дякую за відповідь

 48. доброго вечора! у мене така ситуація у мене від колишнього чоловіка народилося 3 дітей . Ми з ним не проживаємо уже два роки разом . Розлучилися ми з ним недавно . В даний час у мене є співмешканець і у нас є спільна дитина . скажіть мені будласка чи буду я мати елементи від колишнього і в якій сумі на кожну дитину.Дякую зараніє

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Ваш колишній чоловік зобов’язаний брати участь в утриманні і виховані своїх дітей, не зважаючи на те, що зараз у вас є інший чоловік. Ви можете домовитись з ним про суму, яку він сплачуватиме на утримання дітей, або ж звернутися в суд. Розмір аліментів ви вказуєте самостійно, враховуючи потреби дітей, а вже суд, з урахуванням усіх обставин, винесе рішення. Мінімальний розмір аліментів на кожну дитину встановлюється в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

 49. Доброї ночі. Скажіть, якщо жінка записала дитину на іншого чоловіка, а через два роки хоче встановити батьківство і подати на аліменти з якого періоду вони будуть нараховуватись і чи буде заборгованість по сплаті?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго вечора! Відповідь надіслано на адресу електронної пошти.

 50. Доброго дня.Хочу подати на аліменти, чи потрібна довідка що дитина прописана зі мною, якщо в дитини є паспорт?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Можете додати до позовної заяви довідку про склад сім’ї. Це підтвердить, що дитина не просто прописана, а і проживає разом з вами.

 51. Добрий день. Підскажіть, чи потрібна довідка про те що дитина прописана зі мною, якщо в дитини є паспорт з пропискою?

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго вечора! Все залежить від того, хто і для чого просить таку довідку. В деяких випадках довідка потрібна, в деяких ні. Напишіть, будь ласка, конкретніше.

 52. Добрий день. Я розлучена з чоловіком. Суд призначив 1\3 від доходів аліменти. Чоловік перевіся перед першим судовим засіданням на 0,5 ставки і виплачує 608 грн. Від цього шлюбу я маю двох дітей- інвалідів по слуху, яким 8 з половиною років. Діти повністю знаходяться на моєму забезпеченні.Батько відмовляється оплачувати навчання в школі, необхідні комплектуючі до мовних процесорів, взагалі будь-яку матеріальну допомогу надавати. Чи можу я звернутись до суду щодо збільшення розміру аліментів? Чи можливо відшкодувати витрати, всі чеки в мене зберігаються.

  1. Адвокат Чундак Маріанна Володимирівна сказав:

   Доброго дня! Маєте право звертатись з позовом про збільшення розміру аліментів та стягнення додаткових витрат на дітей. Можу підготувати для вас необхідну позовну заяву.

 53. Добрий день. Ми з чоловіком розлучились. Від шлюбу у нас двоє дітей-інвалідів по слуху. Після розлучення, чоловік виплачує аліменти в розмірі 608 грн, бо перед тим перевівся на пів ставки. Діти знаходяться повністю на моєму забезпеченні. Він відмовляється брати матеріальну сторону на себе щодо дітей, хоча знає як дорого коштують і занятття зі спеціалістами, навчання і комплектуючі до мовних процесорів. Я маю право подавати до суду заяву для якоїсь компенсації, чи збільшення аліментів?

 54. Доброго дня. Дайте будьласка відповідь на таке питання. Подала на аліменти у фіксованій суммі 500 грн у 2012р. Він майже не сплачував. У 2018 подала на змінення алліментів на 1/4 від заробітної плати але не менше 50відсотків прожиткового мінімуму. Так от йому ні пеню не нараховують. І нічого не роблять. Відмазки то він офіційно працюж але з роботи не дають відповідь що він справді там працює то він там уже не працює. У налоговій не світиться що працював. То уже він приніс справку з налогової що працював. Я нічого не розумію. Як дізнатись письмово що взагалі робила наш виконавець? І виконавці у нас за весь час уже змінився раз шість. А робити нічого не роблять.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *