Юридична консультація про право затриманих осіб на повідомлення родичів чи інших осіб про затримання особи, взяття її під варту або обмеження в праві на вільне пересування в інший спосіб

З набранням чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України багато чого змінилось. Змін зазнало і повідомлення родичів про затримання особи, взяття її під варту чи обмеження в праві на вільне пересування.

За КПК, який втратив чинність орган дізнання був змушений негайно  повідомити одного з родичів затриманої особи про  затримання особи цієї особи за підозрою у вчиненні злочину.

Дане формулювання дозволяло нехтувати правом затриманого на те, щоб його родичів своєчасно сповістили про затримання. Не існувало порядку повідомлення про затримання особи за підозрою у вчиненні злочину та саме повідомлення залишалось на розсуд органу дізнання. Якщо особа і поскаржилася б згодом на те, що її родичів своєчасно не сповістили про затримання, то як довести, що орган дізнання знав про наявність родичів, їх імена та номер телефону.

Зараз же частиною 3 статті 12 КПК України передбачено, що про затримання особи, взяття її під варту або обмеження в праві на вільне пересування в інший спосіб, а також про її місце перебування має бути негайно повідомлено її близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором цієї особи в порядку, передбаченому цим Кодексом. Тобто, повідомлено може бути не тільки родичів, а й інших осіб, яких затриманий захоче сповістити про те, що його затримали, взяли під варту або обмежили у праві на вільне пересування в інший спосіб.

П.п.7 п.3 ст.42 КПК України передбачено, що у разі затримання або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваний або обвинувачений має право на негайне повідомлення членів сім’ї, близьких родичів чи інших осіб про затримання і місце свого перебування згідно з положеннями статті 213 цього Кодексу.

Статтею 213 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що уповноважена службова особа, яка здійснила затримання, зобов’язана надати затриманій особі можливість негайно повідомити про своє затримання та місце перебування близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором цієї особи. Якщо ж дана уповноважена службова особа, що здійснила затримання, має підстави для обґрунтованої підозри, що при повідомленні про затримання ця особа може зашкодити досудовому розслідуванню, вона може здійснити таке повідомлення самостійно, проте без порушення вимоги щодо його негайності.

 Тобто в будь-якому випадку право на повідомлення про затримання є невід’ємним правом особи та особа, яка здійснила затримання зобов’язане забезпечити реалізацію даного права.

Якщо ж затримано неповнолітню особу, то уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це його батьків або усиновителів, опікунів, піклувальників, орган опіки та піклування.

 У разі затримання співробітника кадрового складу розвідувального органу України при виконанні ним службових обов’язків уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це відповідний розвідувальний орган.

Уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги для забезпечення право особи на захист. У разі неприбуття в установлений законодавством строк захисника, призначеного органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, уповноважена службова особа негайно повідомляє про це відповідний орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги. В таких випадках можливе проведення заміни та призначено іншу особу для надання правової допомоги затриманій особі.

 Службова особа, яка є відповідальною за перебування затриманих, зобов’язана перевірити дотримання вимог статті 213 КПК України. Якщо виявиться, що повідомлення про затримання особи не відбулося, то відповідальна службова особа зобов’язана реалізувати дане право затриманої особи на повідомлення про затримання, в порядку, передбаченому ст.213 КПК України.

Отже дані норми законодавства визначають порядок повідомлення родичів та інших осіб про затримання особи, що дозволяє реалізувати дане право затриманої особи. Крім цього, передбачено, що особа, яка є відповідальною за перебування затриманих зобов’язана також перевірити чи було повідомлено певних осіб про затримання особи чи ні. Тобто, законодавством передбачено і право потерпілого вибору осіб, яким слід повідомити про затримання і передбачено підстави для реалізації даного права. У випадку порушення даного права особи вона має право на оскарження протиправних дій щодо неї з боку службових осіб, уповноважених здійснювати затримання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *