Закон про воєнний стан: оборонні роботи, конфіскація майна та видворення іноземців

Воєнний стан можуть ввести у разі повномасштабного вторгнення та продовження агресії щодо України. Відповідне рішення приймає президент, а схвалює парламент.

12 травня Верховна Рада прийняла закон про правовий режим функціонування держави у разі запровадження воєнного стану.

Введення воєнного стану

Особливий правовий режим  вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд президенту України подає Рада національної безпеки і оборони.

Комендантська година

Громадяни не зможуть перебувати в окремий час доби на вулицях та інших людних місцях без спеціальних перепусток та посвідчень.

Заборона пересування

При особливому режимі в’їзду-виїзду на території, де запроваджений воєнний стан, рух громадян та транспортних засобів контролюватимуть військові та правоохоронці.

Їм дозволяється перевіряти документи, а випадку необхідності проводити огляд речей, транспортних засобів, вантажів, службових приміщень та житлових помешкань.

Конфіскація майна

У громадян можуть примусово забрати майно для потреб армії.

Розквартирування

До квартир та будинків цивільних можуть без дозволу підселяти військових та правоохоронців.

Оборонні роботи

Для працездатних осіб запроваджується трудова повинність.Громадяни примусово залучатимуться, наприклад, до риття окопів

Евакуація

Держава забезпечує евакуацію населенню, якщо виникає загроза його життю або здоров’ю. Також здійснюється евакуація матеріальних і культурних цінностей, якщо є загроза пошкодженню чи знищенню.

Посилена охорона окремих об’єктів

Важливі об’єкти національної економіки беруться під посилену охорону та переходять на особливий режим роботи.

Інтернування

Держава може примусово видворити громадян іноземної держави, яка загрожує нападом чи здійснює агресію проти України.

Посилена охорона держтаємниці

Вживаються додаткові заходи щодо посилення захисту інформації, яка має особливу цінність на державному рівні.

Заборона на мітинги

Мітинги, мирні збори, походи і демонстрації, інші масові заходи при воєнному стані не проводяться.

Заборона діяльності окремих політичних партій

Ті партії та громадські об’єднання, що мають антиукраїнський характер, підривають безпеку держави або здійснюють пропаганду війни та насильства, припиняють свою діяльність.

Використання ЗМІ для роз’яснювальних робіт

Держава бере під свій контроль підприємства телекомунікацій, поліграфічні підприємства, видавництва, театри, заклади культури. Через ЗМІ та видавництва проводиться роз’яснювальна робота серед військ і населення.

Заборона електронного листування

Забороняється передача інформації через комп’ютерні мережі, а також робота приймально-передавальних радіостанцій особистого і колективного користування.

Контроль за виробництвом та продажем ліків

У сфері виробництва та реалізації лікарських засобів, які мають у своєму складі наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори, встановлюється особливий режим. Крім цього, забороняється торгівля зброєю  та алкоголем.

Заборона проведення виборів та референдумів

В умовах воєнного стану забороняються: зміна Конституції України; зміна Конституції Автономної Республіки Крим; проведення виборів президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради АРК та органів місцевого самоврядування; проведення всеукраїнських та місцевих референдумів; проведення страйків.

Контроль за діяльністю військового командування, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану здійснює Рада національної безпеки і оборони України.

У період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів, уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також судів, органів прокуратури України.

Скасування воєнного стану

Воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях скасовується в разі відсічі агресії, усунення її загрози чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

З пропозицією про скасування воєнного стану до президента України звертається Верховна Рада або РНБО.

Нагадаємо, Рада дозволила збільшення чисельності СБУ у разі воєнного стану.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *