Збільшиться оплата послуг адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу

Рішенням Уряду вводяться нові заохочувальні коефіцієнти щодо підвищення розміру оплати адвокатам, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. А також розширюється перелік витрат, що будуть відшкодовуватись.

17 вересня 2014 року на засіданні Уряду було схвалено нову редакцію постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу». Постановою, зокрема, вводяться 10 заохочувальних коефіцієнтів, які дозволять у кілька разів підвищити розмір оплати праці адвоката у разі досягнення позитивного результату його роботи для клієнта.

Фахівці Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги, який готували проект нової редакції постанови, наголошують на довгоочікуваності та актуальності такого рішення Уряду у зв’язку з підвищенням вимог до якості роботи адвокатів – запровадженням відповідних стандартів.

Фінансове заохочення адвокатів згідно нової редакції Постанови застосовуватиметься за умови: 

  • відмови у задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
  • заміни запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
  • винесення виправдувального вироку;
  • закриття провадження з реабілітуючих підстав;
  • перекваліфікації злочину з більшої на меншої тяжкості;
  • зменшення кількості епізодів; звільнення від відбування покарання з випробуванням;
  • призначення найменш суворого із передбачених статтею покарання або більш м’якого покарання, ніж передбачено законом; призначення мінімального розміру покарання;
  • застосування примусових заходів виховного характеру, не пов’язаних з направленням неповнолітнього до спеціальної навчальної установи.

Крім того, при розрахунку розміру винагороди адвоката за надання правової допомоги на окремій стадії кримінального провадження тепер використовуватимуться підвищуючі коефіцієнти, що пов’язані зі збільшенням тривалості надання правової допомоги, зокрема:

  • для стадії досудового розслідування – у разі продовження строку досудового розслідування відповідно до частини другої статті 294 Кримінального процесуального кодексу України, а також коли на підготовчому судовому засіданні прийнято рішення про повернення обвинувального акта на доопрацювання;
  • для стадії суду І інстанції – у разі особливої тривалості стадії кримінального провадження, коли кількість завершених судових засідань становить 10 і більше.

Директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський відзначає, що події останнього півріччя в Україні стали особливим випробуванням для системи безоплатної правової допомоги. Взимку адвокати системи відстоювали права близько трьох сотень учасників Революції гідності, затримання яких та проведення слідчих дій з якими часто проводилося із порушенням норм чинного КПК. У даний час адвокати системи захищають осіб, затриманих правоохоронними органами на територіях проведення антитерористичної операції та обвинувачених у вчиненні кримінальних діянь, пов’язаних із сепаратистською, терористичною діяльністю або дезертирством. «Кожна особа має право на захист, незалежно від того, буде чи не буде у подальшому доведено вчинення інкримінованих їй правопорушень. Це основоположне право людини, обов’язки із забезпечення якого здійснює кожна правова держава. – коментує Андрій Вишневський. – Таке право гарантовано сьогодні в Україні. Система неодноразово витримала іспит, підтверджуючи свою незалежність від політичного та іншого зовнішнього впливу, однаково професійний та неупереджений підхід до кожного клієнта».

Також, з метою підвищення мобільності адвокатів, Постанова передбачає компенсацію витрат за користування власним автомобілем не лише в нічний час або за відсутності сполучення транспортом загального користування, як це було раніше, а й за будь-яких умов у сільській місцевості, тобто між містами. Адже часто у певному віддаленому районі області є лише один адвокат системи безоплатної правової допомоги. Відтак у випадку його занятості в інших справах, буде можливість замінити його адвокатами з інших районів, міст або навіть сусідніх областей.

Що ж до ефективності роботи адвокатів, за словами Андрія Вишневського, проводиться моніторинг досягнутих результатів у кримінальних провадженнях. Зокрема, фіксуються випадки, коли після залучення до справ адвокатів системи безоплатної правової допомоги, були винесені виправдувальні вироки особам, що несправедливо перебували за гратами протягом років. Приміром, завдяки участі захисника системи безоплатної правової допомоги Олексія Кузьмінського у справі громадянина України (Черкаська обл.), засудженого у 2007 році за ст.115, ч.1 ККУ (особливо тяжкий злочин – умисне вбивство), стало винесення йому 05.05.2014 виправдувального вироку за недоведеністю вчинення злочину. Після 7 років несправедливо ув’язнення, обвинувачений клієнт адвоката системи виправданий та відпущений на свободу із зали суду.

Прийняття нової редакції Постанови – важливий крок у розвитку системи безоплатної правової допомоги та необхідна мотивація для її адвокатів, зазначають у Координаційному центрі. «Попри непрості часи та брак коштів, сьогодні політики розуміють важливість роботи системи, а також, судячи із прийнятого рішення, оцінюють її здобутки на даному етапі як успішні» – резюмує Андрій Вишневський.

Постанова набирає чинності у місячний строк з дня її опублікування.

Джерело: Закарпатський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *